Jeśli jesteś przedsiębiorcą, a jesteś zainteresowany kredytem gotówkowym,to zanim pójdziesz do swojego banku gdzie masz konto indywidualne złożyć wniosek, pomyśl o rozwiązaniu przygotowanym dla firm.

Coraz więcej ludzi decyduje się na rozpoczęcie prowadzenia działalności gospodarczej w różnej formie i z różnych powodów. Piszę przede wszystkim o jednoosobowych działalnościach gospodarczych, bo często po uzyskaniu wpisu w CEiDG (Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej) nowi właściciele swoich firm tak na prawdę nie czują się przedsiębiorcami i nie korzystają z przywilejów, które im przysługują.

Popularność w Polsce zdobywa tzw. samozatrudnienie, gdzie zamiast umowy o pracę, czy umowy zlecenie, pracownik „zmuszony” jest lub „delikatnie nakłoniony” do tego, by rozpoczął działalność gospodarczą i podpisał z firmą umowę o współpracę, dzięki czemu zmniejszą się koszty zatrudnienia takiej osoby przez pracodawcę.

Kredyty firmowe w porównaniu ze zwykłymi kredytami gotówkowymi dostępnymi dla osób fizycznych oferują wiele korzyści od dostępności, po niższe koszty, czy korzyści podatkowe.


Lepszy kredyt firmowy czy gotówkowy?

Jeśli prowadzisz jednoosobową działalność, to masz większe możliwości otrzymania kredytu na dowolny cel składając wniosek o kredyt firmowy niż tradycyjną „gotówkę”. Nie jest to regułą, gdyż jeśli dopiero rozpocząłeś działalność lub Twoja firma osiąga słabe wyniki, to nie dostaniesz jakichś rewelacyjnych propozycji, ale przynajmniej go dostaniesz.

Uogólniając, kredyty firmowe zwykle są dla Ciebie korzystniejsze z wielu powodów:

  1. Tańszy – większa szansa na uzyskanie atrakcyjnych warunków kredytu niż w przypadku kredytu gotówkowego
  2. Płacisz mniejszy podatek – jeśli rozliczasz się na zasadach ogólnych, czyli prowadzisz Księgę Przychodów i Rozchodów, kredyt brany na firmę pozwala Ci odliczać koszty odsetkowe, dzięki czemu płacisz mniejszy podatek. Nawet jeśli kredyt firmowy i gotówkowy będą tak samo drogie, to oszczędność na podatku przemawia na korzyść tego pierwszego
  3. Masz lepszą zdolność kredytową – przy kredytach firmowych banki inaczej podchodzą do zdolności kredytowej. Mogą ją obliczać na podstawie przychodów, a nie dochodów, mogą uwzględniać amortyzację lub udzielą Ci finansowania nawet gdy notujesz straty! Jeśli ponosiłeś koszty jednorazowe, większe inwestycje, to wiele rzeczy można uzasadnić i „wyciągnąć” dochód potrzebny do uzyskania wnioskowanej kwoty.
  4. Nie obciążają Twojej zdolności kredytowej – każdy kredyt trafia do Biura Informacji Kredytowej. Jednak przy wnioskowaniu o kredyt hipoteczny, niektóre banki nie sprawdzają bazy kredytów firmowych lub nie traktują tego typu zobowiązań jako obciążenie zdolności kredytowej!
  5. Dostaniesz od 1ego dnia prowadzenia działalności – zakładasz działalność i tego samego dnia możesz dostać kredyt. Oczywiście warunki nie będą rewelacyjne i kwoty ograniczone, jednak standardowo jeśli chcesz wziąć kredyt gotówkowy w banku i osiągasz dochodu z działalności gospodarczej, to banki wymagają 12 miesięcy prowadzenia działalności, a najlepiej rozliczenia PIT
  6. Dokumentacja taka sama – czasem boicie się, że biorąc kredyt na działalność będziecie musieli dostarczyć nie wiadomo ile dokumentów, a prawda jest taka, że wymagania będą niemal identyczne jak w przypadku „gotówki”
  7. Wolne zawody – lekarze, prawnicy, architekci i wiele innych tzw. ZZP (zawodów zaufania publicznego), mogą otrzymać wysokie kwoty kredytu (nawet 500.000 zł) bez dokumentów dochodowych na tzw. oświadczenie. Co więcej, warunki dostępne dla nich są znacznie lepsze niż dla innych grup zawodowych.

Szybkość przyznania kredytu dla przedsiębiorcy jest podobna jak przy kredycie gotówkowym dla osoby fizycznej. Jeśli jesteście przedsiębiorcami, a potrzebujecie finansowania, to nie bójcie się skorzystać z oferty dla firm, bo jak widać możecie na tym tylko zyskać. Gdy w banku Wam powiedzą, że nie macie zdolności kredytowej, zbyt krótko prowadzicie działalność, macie zaległości w ZUSie i przez to żaden bank nie pożyczy Wam pieniędzy, to może się okazać, że w tym samym banku drugi doradca zajmujący się doradztwem dla biznesu udzieli Wam takiej kwoty jaka Was interesuje.

Pamiętajcie, że rynek finansowy oferuje wiele rozwiązań, więc nie warto ograniczać się do jednego banku, czy oferowanego przez niego produktu.