Jeszcze w tym roku będziecie ponownie mieli możliwość złożenia wniosków o kredyt z dopłatą w ramach programu Mieszkanie dla Młodych! Rząd przyjął projekt ustawy, która wprowadza kilka istotnych zmian do funkcjonowania programu. Spowodują one, że jeszcze w te wakacje możecie ponownie ubiegać się dofinansowanie do zakupu mieszkania. Wnioski będziecie mogli złożyć w sierpniu. 

Warto dodać, że wznowienie dotyczy dopłat, które będą wypłacane w 2017 roku! Wnioski o dopłatę wypłaconą w roku 2018 będzie można rejestrować dopiero w styczniu 2018 roku i tu nic się nie zmienia.

 

 

UWAGA! Biorąc pod uwagę duże zainteresowanie i niewielką dostępną pulę środków, mogą one rozejść się w 1 lub 2 dni!


Do tej pory było tak

  • Po osiągnięciu 95% rocznego limitu na dopłaty, Bank Gospodarstwa Krajowego ogłaszał wstrzymanie wniosków o dopłaty
  • Pozostałe 5% miały być przeznaczone na dopłaty z wniosków, które wpłynęły ostatniego dnia lub na dopłaty dla osób, które mają już kredyt w programie MDM, a którym urodziło się 3cie lub kolejne dziecko – BGK spłaca wówczas 5% kwoty kredytu
  • Dopłat na dzieci nie było wiele i zdarzały się przypadki, że ludzie którzy mieli zarezerwowaną dopłatę rezygnowali z kredytu/zakupu
  • Z tego powodu na rok 2017 niewykorzystane zostało prawie 9% limitu

Co po zmianach

  • Banki przestaną przyjmować wnioski jak limit osiągnie 100%
  • Nowelizacja zacznie obowiązywać od 1 sierpnia – BGK w ciągu 14 dni ogłosi wznowienie przyjmowania wniosków
  • wnioski będzie można składać między 1, a 16 sierpnia 2017 – dokładne terminy dopiero poznamy
  • Do rozdysponowania zostało na około 65 mln zł środków (niecałe 9% limitu)

Uważam, że wprowadzone zmiany są zdecydowanie korzystne, choć szkoda, że nie zostały wprowadzone wcześniej. Nie zmienia to jednak faktu, że jeśli nie załapaliście się na dopłatę w tym roku, to dostajecie drugą szansę. Zainteresowanie będzie bez wątpienia ogromne i choć z dopłat skorzysta pewnie prawie 3.000 osób lub małżeństw, to można spodziewać się, że środki rozejdą się błyskawicznie. Jeśli chcecie się załapać, to warto złożyć wnioski do tych banków, które rejestrują dopłaty najszybciej.