Jak kupić większy dom niż 100m2 i dostać dopłatę z MDMu

drawing-933207_640Jeszcze niewiele ponad 2 miesiące i znowu będzie można składać wnioski o kredyt z dopłatą z BGK, w ramach programu Mieszkanie dla Młodych. Popularny MDM cieszy się ogromnym zainteresowaniem, więc jeśli jesteście zainteresowani dopłatą, to radzę już szukać nieruchomości, bo prawdopodobnie środki na dopłaty skończą się już w lutym 2017 roku!

Dzisiejszy wpis dla kreatywnych, dla ludzi, którym mają upatrzone mieszkanie lub dom, ale są zawiedzeni, gdyż jak się okazuje nieruchomość nie spełnia kryterium metrażowego programu Mieszkanie dla Młodych. Otóż jak się okazuje, jest możliwość kupienia nieruchomości większej niż przewidują to przepisy.

Dla przypomnienia, aby otrzymać dopłatę w ramach MDM powierzchnia użytkowa nieruchomości nie może przekraczać:

Mieszkania: max 75m2 powierzchni użytkowej (dla rodzin z co najmniej trójką dzieci – 85m2).

Domy: max 100m2 powierzchni użytkowej (dla rodzin z co najmniej trójką dzieci – 110m2).

Kluczowe są tutaj dwa słowa: „powierzchnia użytkowa”. Nie oznacza to, że całe mieszkanie lub dom ma mieć taką powierzchnię, tylko powierzchnia użytkowa nieruchomości. Często klienci otrzymują dopłatę do domów o powierzchni np. 140 m2, w których 99m2 to powierzchnia użytkowa, a pozostałe 41 to np. garaż i kotłownia, które do PU nie zaliczają się.


Powierzchnia użytkowa

Na początek zdefiniujmy co to jest ta powierzchnia użytkowa:

Powierzchnia użytkowa lokalu w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2005 r. Nr 31, poz. 266, z późn. zm.).

Przez powierzchnię użytkową lokalu mieszkalnego rozumiemy więc powierzchnię wszystkich pomieszczeń znajdujących się w lokalu, a w szczególności pokoi, kuchni, spiżarni, przedpokoi, alków, holi, korytarzy, łazienek oraz innych pomieszczeń służących mieszkalnym i gospodarczym potrzebom lokatora, bez względu na ich przeznaczenie i sposób używania.

Za powierzchnię użytkową lokalu nie uważa się powierzchni balkonów, tarasów i loggii, antresoli, szaf i schowków w ścianach, pralni, suszarni, wózkowni, strychów, piwnic i komórek przeznaczonych do przechowywania opału.

Dodatkowo powierzchnię pomieszczeń lub ich części o wysokości w świetle równej lub większej od 2,20 m należy zaliczać do obliczeń w 100 %, o wysokości równej lub większej od 1,40 m, lecz mniejszej od 2,20 m – w 50 %, o wysokości mniejszej od 1,40 m pomija się całkowicie. Pozostałe zasady obliczania powierzchni należy przyjmować zgodnie z Polską Normą odpowiednią do określania i obliczania wskaźników powierzchniowych i kubaturowych w budownictwie.


Co zaliczamy do powierzchni użytkowej, a co nie?

O tym, które z pomieszczeń są uwzględniane przy ustalaniu powierzchni użytkowej informuje poniższa tabela.

uzytkowa


Jak dostać dopłatę, gdy nieruchomość przekracza max metraż w MDM

W projekcie budowlanym jest informacja o m.in. o powierzchniach nieruchomości, poszczególnych pomieszczeń oraz ich przeznaczeniu. Zdarza się, że zmiana przeznaczenia pomieszczenia, np. z sypialni, na suszarnię nie musi stanowić wielkiego problemu, dla firmy budującej nieruchomość, a czasem dzięki takim zabiegom można zmniejszyć o kilka/kilkanaście metrów powierzchnię użytkową i doprowadzić ją do stanu, w którym zacznie ona spełniać warunki otrzymania dopłaty w ramach programu Mieszkanie dla Młodych. Oczywiście nikt Wam nie zabroni potem w tej „suszarni” spać 🙂 Resztę pozostawiam zainteresowanym do przemyślenia 🙂

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *