Od dziś banki mają możliwość rejestracji limitów w programie Mieszkanie dla Młodych. Zgodnie z oczekiwaniami liczba wniosków w bankach kilkukrotnie przewyższa pulę dostępnych środków, więc wiadomo, że dofinansowania nie wystarczy dla wszystkich.

Jak to wygląda po pierwszym dniu? Dokładnych statystyk niestety nie jestem w stanie przytoczyć, ale podzielę się kilkoma informacjami, które otrzymałem od osób rejestrujących limity:

  • serwery Banku Gospodarstwa Krajowego wieszają się – co akurat nowością nie jest, bo w poprzednich edycjach było podobnie
  • rejestracja jednego klienta trwa nawet kilkadziesiąt minut! Błędy, komunikaty o konieczności skontaktowania się z administratorem itp. i kilkunastominutowe odświeżanie powodują, że procedura zdecydowanie się wydłuża

Jak szybko skończą się dopłaty?

Poprzednim terminem składania wniosków o dopłaty był 8 sierpnia 2017 roku. Wówczas 67 milionów złotych rozeszło się w ciągu 6 godzin! Możecie o tym przeczytać poniżej:

Dopłaty z MDM rozeszły się w ciągu 6 godzin! Koniec dopłat na 2017 rok!

Oznacza to tempo rejestracji 11 mln zł/godzinę. W ostatniej puli programu MDM do rozdysponowania jest 381 milionów złotych.

Jeśli rejestracja będzie przebiegać w podobnym tempie, to teoretycznie rozejdą się one w ciągu około 34 godzin, co daje 3 max 4 dni robocze.

Osobiście uważam, że do piątku dopłat już nie będzie, prawdopodobnie nawet szybciej. Tempo pewnie byłoby jeszcze szybsze, gdyby serwery BGK były w stanie przerobić tak gigantyczną lawinę rejestracji wniosków.


Czy macie szansę się dofinansowanie?

Jeśli jeszcze nie złożyliście wniosku do banku, to niestety, ale Wasze szanse są niewielkie. Liczy się kolejność rejestracji. W takim przypadku jedyną szansą dla Was jest znalezienie oddziału, który ma niewiele wniosków lub oczarowanie pracownika banku, by Was rejestrował priorytetowo.

O ile jednak zdążyliście złożyć wniosek do banku już wcześniej, a najlepiej jeszcze w roku 2017, to uważam, że szanse na rejestrację są spore. Zależy tu jednak wiele od organizacji i sprawności pracowników banku, którzy rejestrują Wam limit. W jednych bankach, czy nawet ich oddziałach idzie to zdecydowanie lepiej, w innych gorzej.

Jestem przekonany, że do końca tygodnia dostaniecie informację, czy dopłata jest przyznana, czy nie. Pozostaje mi trzymać kciuki i życzyć powodzenia!