cathedral-square-592752_640Od 2 stycznia 2017 roku możemy się spodziewać w bankach prawdziwej lawiny wniosków o kredyt hipoteczny z dopłatą w ramach programu Mieszkanie dla Młodych. Cieszę się z tego miejsca, że nie pracuję w oddziale banku, gdyż pracownicy, zwłaszcza największych banków, w styczniu będą musieli bić rekordy nadgodzin, żeby ogarnąć falę wniosków, która do nich zmierza.

Na szczęście banki również przewidują ogrom zainteresowania, z którym będą mieli do czynienia i chcąc ułatwić swoim pracownikom trochę pracy oraz w celu rozładowania kolejek, wprowadzają możliwość składania wniosków o kredyt już teraz!

Jest to również ukłon w stronę klientów, którzy nie muszą składać wniosków zaraz na początku stycznia i potem martwić się czy zostaną one w porę zarejestrowane.


MDM może skończyć się w styczniu!

W roku 2016 środki na dopłaty na rok bieżący skończyły się 15 marca. Obserwując otoczenie i widząc zainteresowanie programem, z którym obecnie mamy do czynienia, mogę z całą stanowczością stwierdzić, że istnieje niemałe prawdopodobieństwo, że limit dopłat zostanie wykorzystany w ciągu niecałego miesiąca! Oczywiście liczy się data rejestracji środków w Banku Gospodarstwa Krajowego, a nie data ich wypłaty, niemniej jednak jeśli ktoś liczy na otrzymanie dopłaty, to najpóźniej w pierwszym tygodniu stycznia powinien składać wnioski.


Można składać wnioski już teraz!

Jak wspominałem na początku kilka banków rozpoczęło przyjmowanie wniosków o kredyt w ramach programu Mieszkanie dla Młodych. Pewnych rzeczy nie da się jednak przeskoczyć i rejestracja samej dopłaty i wniosku właściwego nastąpi po 2 stycznia 2016 roku. Istnieje jednak możliwość składania wniosku już teraz, by bank zweryfikował, czy mamy kompletną dokumentację, zarejestrował Wasze dane w systemie i wysłał wniosek do wstępnej weryfikacji.


Ostateczna decyzja kredytowa również w styczniu

Jak do tej pory tylko jeden bank zadeklarował się, że może wydać ostateczną decyzję kredytową jeszcze w grudniu, gdzie właściwie po Nowym Roku zostanie tylko rejestracja wniosku o dopłatę i podpisanie umowy kredytowej. Nie jest to jednak bank, który cieszy się zbyt wielkim zainteresowaniem. W pozostałych bankach, możecie otrzymać wstępną decyzję finansową, co oznacza weryfikację Waszej zdolności kredytowej, historii kredytowej, raportów BIK, punktacji scoringowej. Wydanie takiej decyzji trwa zwykle od 1 do 7 dni, więc dłuższa część procesu kredytowego, standardowo będzie procesowana po Nowym Roku.


Przypomnę, że program Mieszkanie dla Młodych kończy się w 2018 roku, a później rząd nie przewiduje żadnego wsparcia dla osób chcących kupić mieszkanie lub dom na własność. Jeśli chcecie więc otrzymać dopłatę, a macie już wybraną konkretną nieruchomość, to polecam powoli kompletować dokumenty do kredytu. Prawdopodobnie z początku lutego będziemy mówić już o ostatniej transzy dopłat przewidzianych na rok 2018.