Stało się! Bank Gospodarstwa Krajowego wydał komunikat o wstrzymaniu przyjmowania wniosków z limitu 2018 r. w rządowym programie „Mieszkanie dla Młodych”.

Oznacza to, że od piątku 7 kwietnia nie można składać wniosków o kredyt z dopłatą w ramach MDM. Przypomnę, że limit dopłat na rok 2017 został wyczerpany już w styczniu. Banki nadal mogły przyjmować wnioski o kredyt MDM pod warunkiem przesunięcia terminu wypłaty samej dopłaty na rok 2018, jednak do momentu osiągnięcia poziomu wykorzystania limitu w wysokości 50% puli środków przeznaczonych na rok 2018. W czwartek, tj. 6 kwietnia, poziom ten został osiągnięty, więc BGK zablokował możliwość składania wniosków.

Pełny komunikat Banku Gospodarstwa Krajowego znajdziecie poniżej:

Komunikat BGK o wstrzymaniu przyjmowania wniosków z limitu 2018 r.


Ostatnia i jedyna szansa na dopłatę

Jeśli jesteście zainteresowani otrzymaniem dofinansowania do zakupu nieruchomości, to 2 stycznia ponownie banki uzyskają możliwość rejestrowania limitów. W poprzednim roku sam wniosek o kredyt można było składać już w grudniu. Banki wydawały decyzje wstępne (finansowe), a sama rezerwacja dopłaty następowała po 2 stycznia. Prawdopodobnie w tym roku będzie podobnie.

Rok 2018 jest ostatnim rokiem funkcjonowania programu Mieszkanie dla Młodych. Środki zapewne rozejdą się błyskawicznie – sądzę, że w terminie krótszym niż 2 tygodnie. Jeśli więc przymierzacie się do zakupu nieruchomości i chcecie uzyskać kredyt z dopłatą warto odpowiednio się do tego przygotować:

  • Podpiszcie umowę przedwstępną zakupu nieruchomości – najpóźniej w grudniu
  • Zbierzcie komplet dokumentów do złożenia wniosku kredytowego – w grudniu
  • O ile banki umożliwią, to złóżcie same wnioski również w grudniu (najlepiej w więcej niż 1 banku)
  • Czekajcie na decyzję i potwierdzenie rezerwacji limitu

Warto zdecydować się na współpracę z doświadczonym doradcą, który zadba o to, byście otrzymali dofinansowanie.

Przeczytaj także:

Mieszkanie dla Młodych – co to i dla kogo?