największe firmy w Polsce, największe firmy na świeciePolska jako kraj rozwija się dynamicznie, choć różne opinie można usłyszeć na co dzień. Nasze rodzimy firmy doganiają te zachodnie, choć nie ma co ukrywać, że do największych gigantów nadal sporo nam brakuje. Postanowiłem jednak sprawdzić jak wyglądają największe firmy w Polsce. Wielkość przedsiębiorstwa z pewnością można mierzyć na wiele różnych sposobów, jednak ja tu przyjmuję dwa.

Zwracam szczególnie uwagę na wartość pod względem kapitalizacji, czyli na ile jest wyceniana dana spółka. Drugim aspektem są przychody, czyli jakie obroty w poprzednim roku zostały przez nią wygenerowane.

W dzisiejszym artykule pokażę zarówno ranking uwzględniający wycenę giełdową jak i porównującą przychody. Jak zobaczycie, obydwa niewątpliwie znacznie się od siebie różnią.

Jakie wartości osiągają rodzimi giganci?

Czy producent „Wiedźmina” prześcignie PKO BP?

Jak wyglądamy na tle największych przedsiębiorstw świata?


Ranking pod względem kapitalizacji

Na pierwszy ogień idą wyceny giełdowe. Oczywiście, nie do końca mają one odzwierciedlenie w wynikach finansowych prezentowanych przez spółki. Na przykład spółka X, która generuje 20x mniejsze obroty niż spółka Y może być wyceniana wyżej. Wpływ na to mają wyniki finansowe, ale również potencjał, branża, konkurencja, czy moda. W przypadku mody nie mówimy o tym, w jakich spodniach chodzą prezesi, lecz jak wygląda koniunktura w danej branży. Jeśli np. rynek nieruchomości radzi sobie świetnie, to wyceny spółek z tej branży mogą być zawyżone.

10 największych firm w Polsce – wycena giełdowa (dane na 30 stycznia 2020)

1. PKO Bank Polski – 43,4 mld zł
2. PZU – 35,1 mld zł
3. PKN Orlen – 32,5 mld zł
4. Santander Bank Polska – 29,2 mld zł
5. CD Projekt – 26,7 mld zł (producent gry Wiedźmin)
6. ING Bank Śląski – 26,2 mld zł
7. Pekao S.A. – 25,9 mld zł
8. PGNiG – 21,2 mld zł
9. KGHM Polska Miedź – 18,5 mld zł
10.Cyfrowy Polsat – 17,8 mld zł

A dalej:
11.LPP – 15,9 mld zł (Reserved, House, Mohito, Cropp, Sinsay) – dla tych co nie wiedzą 🙂
12.Dino Polska – 15,6 mld zł
13.mBank – 15,6 mld zł
14.Lotos – 14,1 mld zł
15.PGE – 13,4 mld zł

Uwzględniłem tylko spółki z wyceną giełdową przekraczającą 10 mld zł.


Ranking pod względem przychodów

Największe firmy w Polsce pod względem generowanych rocznych obrotów przedstawiają się trochę inaczej. Kilka przedsiębiorstw naturalnie musi się pokrywać i występuje w obydwóch rankingach. Takich spółek mamy 8, czyli praktycznie połowa.

10 największych firm w Polsce – uwzględniając przychody.
Pogrubioną czcionką spółki występujące w czołówce obu zestawień.

1. PKN Orlen 
2. PGNiG
3. Lotos
4. PGE
5. PZU
6. KGHM Polska Miedź
7. Tauron
8. Cinkciarz.pl
9. PKO BP
10. PSH Lewiatan
11. PPHU Specjał
12. Enea
13. Cyfrowy Polsat
14. PGL Lasy Państwowe
15. Energa

Powyższe zestawienie opublikował tygodnik „Wprost”, do którego wklejam link poniżej:

Ranking 200 największych firm

Nie podaję szczegółowych wyników, bo termin publikacji wyników za poprzedni rok obrachunkowy, spółki mają do 30 kwietnia.

Nr 1 pod względem generowania obrotów w Polsce – PKN Orlen, jednak podał swoje wyniki i za rok 2019 osiągnęli przychody na poziomie 111,2 mld zł!


Największe firmy na świecie

Jak zatem wygląda kapitalizacja najpotężniejszych firm na świecie? Wśród 15 najwyżej wycenianych na giełdzie spółek, aż 13 to przedsiębiorstwa amerykańskie, w czym z pewnością zaskoczenia nie ma. Rodzynkami w tym towarzystwie są szwajcarskie Nestle (pewnie nie wiedzieliście, że ze Szwajcarii 🙂 ) i już 6 w rankingu, z pewnością Wam znany chiński gigant Alibaba.

1. Apple – 1,39 bln USD (5,51 bln zł)
2. Microsoft – 1,26 bln USD
3. Alphabet – 1 bln USD (znacie jako Google)
4. Amazon – 927 mld USD
5. Facebook – 621 mld USD
6. Alibaba – 564 mld USD (znacie jako Aliexpress)
7. VISA – 436 mld USD
8. JP Morgan Chase – 426 mld USD (bank)
9. Johnson & Johnson – 393 mld USD
10. Berkshire Hathaway – 342 mld USD (fundusz Warrena Buffeta)
11. Walmart – 331 mld USD (handel detaliczny)
12. Mastercard – 324 mld USD
13. Nestle – 323 mld USD (Szwajcaria)
14. Procter & Gamble – 314 mld USD (chemia, której używamy wszyscy)
15. Bank of America – 299 mld USD


Podsumowując, największe firmy wPolsce są ponad 100 razy mniejsze niż największy na świecie stworzony przez Steve’a Jobs’a Apple. Artykuł nie miał być jednak porównaniem, jak nam daleko, lecz bardziej ciekawostką. Z pewnością nasz kraj się rozwija i obroty oraz kapitalizacja przedsiębiorstw powinny rosnąć. Ranking kapitalizacji obejmuje jednak tylko spółki notowane na giełdzie. Brakuje tu przede wszystkim takich gigantów jak Allegro, Cinkciarz.pl, Techland, PLL LOT i wielu innych.

Giganci światowi jednak, choć są już znacznie więksi to o dziwo … rosną jeszcze szybciej. Warto jednak zwrócić uwagę, że w czołówce  światowej zdecydowanie dominują spółki technologiczne. W przeciwieństwie do nich, na polskiej GPW (Giełdzie Papierów Wartościowych) gigantem technologicznym wycenianym na tyle wysoko, by być pierwszej 10tce jest jedynie CD Projekt. Jak widać, tutaj mamy jeszcze wiele do nadrobienia.