Tym razem krótki wpis o tym, co powinniście zrobić jeśli trafi Wam się nieprzyjemna sytuacja i zostaniecie okradzeni lub zgubicie portfel. Tak na prawdę, to zbyt wielu czynności do wykonania nie ma w takim wypadku, jednak kilka faktów może okazać się niekoniecznie dla każdego oczywistych.


Czego nie nosić w portfelu?

Największe niebezpieczeństwo w przypadku utraty portfela, czy torebki wynika z tego, że nosimy w nich dokumenty, przede wszystkim dowód osobisty i karty debetowe lub kredytowe. Kartami posługujemy się na co dzień, a dowód jest wymagany w każdej instytucji do wylegitymowania się, więc raczej nie zostawicie ich w domu.

Pod żadnym pozorem jednak nie powinniście mieć przy sobie różnych kartek, karteczek z hasłami i loginami do bankowości internetowej, kart kodów jednorazowych do autoryzacji przelewów, czy zapisanych gdzieś PINów do kart.


Co robimy po kolei?

 1. Utrata haseł – jeśli mieliście jakieś zapisane hasła, które mogłyby wpaść w niepowołane ręce – gdyby coś takiego znajdowało się w utraconym przedmiocie, należy natychmiast udać się do najbliższego oddziału banku lub zadzwonić na infolinię i zablokować dostępy do bankowości internetowej. Jest to pierwsze zadanie do wykonania, bo jeśli ktoś wejdzie w posiadanie hasła do konta i karty kodów jednorazowych lub tokena (jeśli nie macie autoryzacji SMS), to może sobie zrobić przelew z Waszego konta i momentalnie wyprowadzić wszystkie pieniądze.
 2. Utrata karty – utrata karty powinna zostać natychmiast zgłoszona w najbliższym oddziale banku lub na infolinii. Jeśli macie karty kilku banków, to należy zastrzec każdą z nich. Numer na infolinię, gdzie możemy zastrzec kartę znajduje się na odwrocie każdej karty wydanej przez bank. Jak ją zgubicie to numeru już nie spiszecie, więc warto zrobić to zawczasu na wszelki wypadek.
  W czasach, gdy większością kart można płacić zbliżeniowo bez wpisywania kodu PIN, złodziej może w łatwy sposób dokonać kilku zakupów w kwotach poniżej 50 zł i wydać nam nawet 250 zł (w większości banków w tej wysokości jest ustawiony limit dzienny transakcji zbliżeniowych).
  Kartę należy zastrzec niezwłocznie nawet, gdy nie macie pieniędzy na koncie. Transakcje zbliżeniowe są często możliwe nawet, jeśli na koncie macie minus, co powiększy jeszcze Wasze zadłużenie! – przeczytasz o tym w artykule Nie masz nic na koncie? Zbliżeniowo zapłacisz! Sprawdź jak działa Twoja karta
  Kolejnym zagrożeniem i to znacznie większym niż transakcje zbliżeniowe, są płatności internetowe kartą. Aby zrobić zakupy przez internet wystarczy podanie numeru karty i numeru CVV (3 cyfry na odwrocie karty). W ten sposób w prosty sposób można wyprowadzić pieniądze z konta. Banki na szczęście wprowadzają dodatkowe zabezpieczenia (trzeba podać hasło sms, które przychodzi do nas na telefon), jednak nie wszystkie.
 3. Utrata dowodu osobistego – większość osób gdy podejrzewa, że została okradziona, to najczęściej zgłasza takie zdarzeniena komisariacie, po czym udaje się do urzędu miasta w celu zastrzeżenia dowodu osobistego i złożenia wniosku o nowy. Niestety zgłoszenie na policji czy w urzędzie miasta nie powoduje zastrzeżenia dowodu osobistego w bankach!
  Gdzie zatem możemy zgłosić zastrzeżenie dowodu osobistego dla banków?
  BIK.pl – najszybciej jeśli macie konto w Biurze Informacji Kredytowej (może być bezpłatne – polecam), to możecie to zrobić za pośrednictwem swojego konta lub na stronie nieskradzione.pl/zastrzeganie-dokumentow
  Oddział PKO Banku Polskiego – nawet jeśli nie macie tam konta to i tak możecie podejść i zastrzec swój dowód osobisty. Będziecie musieli jednak podać numer i serię dowodu, który ma zostać zastrzeżony
  Oddział Waszego Banku – tam mają dane Waszego dokumentu, więc jeśli nie macie konta w Biurze Informacji Kredytowej, to warto najpierw udać się do swojego banku. Jeszcze niedawno zastrzeżenie dokumentu w jednym banku nie powodowało przekazania informacji do pozostałych! 100% pewności nie mam czy zostało to poprawione, więc dla bezpieczeństwa polecam albo BIK.pl albo PKO BP, które przekazują automatycznie informacje do wszystkich instytucji bankowych

Sporo się ostatnio mówiło o niebezpieczeństwie wyłudzaniu kredytów na skradzione dane osobowe. Najlepiej jeśli słyszymy o takich problemach tylko w mediach, a nie doświadczamy tego osobiście, więc warto zabezpieczyć się i przynajmniej mieć wiedzę, w jaki sposób postępować.