Budowa domu na działce małżonka

budowa domu na działce małżonkaBudowa domu na działce małżonka, gdy kredyt jest wspólny, a właściciel jeden, to temat który daje sporo do myślenia potencjalnym klientom. Dwie osoby przystępują do kredytu na budowę domu, ale działka należy do jednej z nich.

Młodzi ludzie kupują razem mieszkanie, jeden ma pieniądze na wkład własny od rodziców, drugi ma zdolność kredytową.

Zakochani spodziewają się dziecka i kupują mieszkanie. Ona nie pracuje, bo jest w zaawansowanej ciąży, a on chce kupić im mieszkanie, by po ślubie mogli przeprowadzić się na swoje.

Teoretycznie wszystkie sprawy wydają się jasne, ale jak się okazuje od strony procedur bankowych, a często także podatkowych pojawia się wiele komplikacji, których nawet się nie spodziewacie.

A w takich przypadkach zdecydowanie lepiej wiedzieć wcześniej niż później.


Budowa domu na działce małżonka

Częsty przypadek. Przychodzi małżeństwo i mówi:
– „Mamy działkę i chcemy wybudować na niej dom. Potrzebujemy x kredytu”

Słowem klucz jest tutaj: Mamy. Często okazuje się bowiem, że na pytanie w jaki sposób stali się właścicielami działki odpowiedź brzmi:
– „Żona dostała od rodziców w darowiźnie.” albo „Mąż dostał w spadku” itp.

Okazuje się, że działka należy do jednego z małżonków. Jeśli jeden z nich był właścicielem gruntu przed ślubem, to po ślubie grunt nie będzie automatycznie wspólny w ramach wspólnoty majątkowej, tylko nadal należy do jednego z nich.

Jeśli są już małżeństwem, to w drodze spadku lub darowizny może być tak, że tylko jeden małżonek staje się właścicielem mimo wspólnoty majątkowej.

A to jest bardzo ważne w kontekście budowy domu, bo zawsze pamiętajcie, że:

WŁAŚCICIEL GRUNTU JEST RÓWNIEŻ WŁAŚCICIELEM WYBUDOWANYCH NA NIM BUDYNKÓW!

Przykład: Żona ma działkę 1000 m2 o wartości 50.000 zł. Razem biorą kredyt z mężem i stawiają dom za 500.000 zł.

2 lata później kłócą się i rozwodzą. Ona sprzedaje dom nie pytając go o zdanie, bo jest jedynym jego właścicielem. Mąż jedyne co może zrobić to wnieść roszczenie o zwrot nakładów dokonanych na budowę domu.

Więcej na temat samej budowy domu przeczytasz w poniższym artykule


Związek nieformalny – młodzi kupują mieszkanie

Kolejny częsty dylemat. Dwoje ludzi, którzy nie są jeszcze małżeństwem pragnie kupić mieszkanie i wspólnie w nim zamieszkać. Najlepiej oczywiście jeśli nieruchomość będzie wspólna. Często jest tak, że tylko jeden z wnioskodawców ma zdolność kredytową lub pieniądze na wkład własny. Jako, że młodzi nie są małżeństwem, to nie mogą kupić nieruchomości wspólnie, lecz w udziałach po 50%.

Jakie mamy warianty? Przykład. Dwoje młodych ludzi chce zamieszkać razem. Ania i Adam i kupują mieszkanie za 300.000 zł:

1. Ania ma pieniądze na wkład własny, Adam ma zdolność kredytową:

  • nawet jeśli dochód tylko jednej osoby jest brany pod uwagę, to oboje muszą przystąpić do kredytu. Chyba, że Ania ma taką ilość gotówki, która wystarczy na zakup połowy ceny nieruchomości (czyli całego jej udziału – 150.000 zł).
  • Bank udzieli kredytu obojgu młodym, lecz będzie chciał potwierdzenie wniesienia wkładu własnego przez każdego z osobna! Adam musi mieć minimum 10% od swojego udziału i Ania 10% od swojego (czyli po 15.000 zł). Jeśli Anna przeleje ze swojego konta 30.000 zł na rzecz sprzedającego jako wkład własny swój i Adama, to jej partner może zapłacić od swojego wymaganego wkładu podatek od darowizny!
    Urząd Skarbowy może uznać, że Anna podarowała Adamowi pieniądze na wkład własny

2. Adam ma pieniądze na wkład własny i zdolność kredytową:

  • Adam jest dobry dla swojej kobiety i woli wziąć kredyt samodzielnie, ale chce, by Ania miała 50% udział w nieruchomości. Niestety bank odmówi sfinansowania 100% ceny nieruchomości, bo jedyna osoba, która przystępuje do kredytu kupuje 50% udziałów i na to bank zgodzi się dać pieniądze (odejmując jeszcze wymagany wkład własny).
  • Innym wariantem jest zakup mieszkania przez jednego z partnerów, a potem darowizna. Niestety dopóki jest to związek nieformalny, a nie małżeństwo, osoba obdarowana zostanie obciążona podatkiem od darowizny w wysokości 19% przekazanego majątku

Powyższe przykłady nie są przejawem mojej kreatywności i wymyślania, jakie to skomplikowane przykłady można jeszcze opisać na blogu. Z powyższymi sytuacjami spotykam się na co dzień i nawet jeśli Was żadna z nich nie dotyczy, to często ktoś kogo znacie zmagał się z podobnymi dylematami.

Transakcje na rynku nieruchomości wiążą się z bardzo wysokimi kwotami, często jest to Wasza najważniejsza decyzja w życiu, która „przywiązuje” Was do banku na kilkanaście/dziesiąt lat. Niech więc będzie to decyzja przemyślana. Nie bójcie się zadawać pytań, nawet bardzo szczegółowych, bo te które mogą wydawać Wam się głupie, mogą Was uchronić przed wieloma nieprzyjemnymi sytuacjami w przyszłości.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *