Kredyt w złotówkach, a pracujesz za granicą? To możliwe

kredyt w złotówkachRekomendacja S Komisji Nadzoru Finansowego spowodowała, że kredyty walutowe w Polsce stały się rzadkością. Aktualnie kredyty udzielane są w takiej walucie, w jakiej główny kredytobiorca otrzymuje swój dochód. Afery z kredytami frankowymi spowodowały, że klienci zdecydowanie dążą do tego, by zaciągnąć kredyt w złotówkach.

Często narzekają z tego powodu Polacy pracujący za granicą.

Wyjechali bowiem na rok, dwa lub kilka, głównie w celach zarobkowych, ale chcieliby wziąć kredyt hipoteczny w złotówkach, by po powrocie zamieszkać w nowym domu i nie mieć zmartwień w postaci ryzyka walutowego.


Co mówi Rekomendacja?

Problem dotyczy głównie kredytów hipotecznych, bowiem banki umożliwiają wzięcie kredytu gotówkowego w złotówkach klientom uzyskującym dochód za granicą. Przy kredycie hipotecznym jest jednak pewna furtka.

W Rekomendacji S widnieje następujący zapis:

kredyty walutowe, indeksowane lub denominowane w walutach obcych powinny być produktem oferowanym wyłącznie klientom uzyskującym trwałe dochody w walucie kredytu, zapewniające regularną obsługę i spłatę kredytu; w przypadku klientów (lub gospodarstw domowych) uzyskujących dochód w kilku walutach bank powinien zapewnić zgodność waluty kredytu z walutą, w której kredytobiorca (lub gospodarstwo domowe) uzyskuje najwyższe dochody z przyjmowanych do kalkulacji zdolności kredytowej, a w przypadku pozostałych walut bank powinien założyć ich deprecjację o 20%

Kluczowe jest tu ostatnie zdanie. Przejdźmy zatem do konkretów.


Jak wziąć kredyt w PLN zarabiając w obcej walucie?

  • Do kredytu musicie przystąpić ze współkredytobiorcą zarabiającym w PLN
  • Najlepiej jeśli prowadzicie ze współkredytobiorcą wspólne gospodarstwo domowe (mąż/żona, partner/partnerka, rodzice)
  • Dochód w PLN będzie przyjęty jako dominujący – współkredytobiorcy muszą mieć zdolność kredytową
  • Banki mogą przyjąć dochód w walucie do zdolności kredytowej – jest kilka banków, które uwzględnią dochód w obcej walucie jednak nie w pełnej wysokości. Zostaje on wyrównany do dochodu osoby zarabiającej w PLN, a następnie pomniejszony (o 20%, 35% – w zależności od banku)

Przykład:

Zarabiasz 2.000 EUR. Chcesz kredyt w złotówkach, więc do kredytu przystępujesz z rodzicami. Ojciec zarabia 3.000 zł, a mama 2.000 zł. Bank pomniejszy Twój dochód do kwoty 3.000 zł i odejmie jeszcze 20% (600 zł).
Ostatecznie do zdolności kredytowej bank przyjmie dochody rodziców + Twój dochód w wysokości 2.400 zł.

  • Jeśli wspólnie będziecie mieli zdolność kredytową, to bank udzieli kredytu w złotówkach!

Pracujesz za granicą, możesz dostać kredyt w MDM!

Teoretycznie o dopłatę nie mogą ubiegać się osoby pracujące za granicą. Dopłatę otrzymasz tylko w przypadku kredytów w walucie PLN.

W taki oto sposób, pojawia się możliwość, aby otrzymać dopłatę nawet jeśli osiągacie dochody w EUR, GBP czy innej walucie.

1 komentuj

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *