Współczesna globalizacja i dostęp do internetu powodują, że coraz częściej przedsiębiorcy wychodzą poza granice Polski. Już nie trzeba jechać do Anglii, by zarabiać w funtach. Wiele firm mimo prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce, nawiązuje współpracę z kontrahentami z innych krajów świata. Dzięki temu mieszkają tu na miejscu, a uzyskują dochód w obcej walucie np. w dolarach, euro czy innej walucie.
Skoro można zarabiać w taki sposób, to nie ma przeszkód, by budować swoją przyszłość w kraju. Naturalną koleją rzeczy jest więc z czasem zakup lub budowa nieruchomości, co nierzadko wiąże się z kredytem hipotecznym. Niestety można wtedy spotkać się z niemiłą niespodzianką, gdy Twój ulubiony bank, odmawia udzielenia Ci kredytu lub chce udzielić tylko w walucie w której zarabiasz.
Jak się jednak okazuje są banki, które nie widzą problemów, by udzielić Ci finansowania. Masz działalność gospodarczą? Uzyskujesz dochód w walucie obcej, a chcesz kredyt hipoteczny w PLN? Poniższy wpis odpowie na większość pytań, które pojawiają się przy okazji takich sytuacji.
Dochód w obcej walucie, a działalność gospodarcza
W takim przypadku możesz otrzymać kredyt w PLN, warunkiem jednak jest prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce. Taka sytuacja często ma miejsce w przypadku programistów lub firm obsługujących podmioty zagraniczne.
Prowadzisz firmę w Polsce, tu płacisz podatki, masz siedzibę na terenie naszego kraju, ale Twój kontrahent płaci Ci w USD, EUR czy innej walucie.
Często bank, gdy zobaczy, że w przeważającej części uzyskujesz dochód w obcej walucie, odmówi Ci kredytu. Powoła się na rekomendację Komisji Nadzoru Finansowego mówiącej o tym, że kredyt powinien być udzielony w takiej walucie, w jakiej kredytobiorca otrzymuje dochód.
Jaki jest więc sposób, by uzyskać kredyt w PLN?
- Banki zwykle nie pytają o walutę Twojego dochodu z działalności gospodarczej.
- Nie pytają, ale mogą zobaczyć w Księdze Przychodów i Rozchodów. Część banków jednak jej nie wymaga, więc tam składamy wnioski.
- Jeden bank pyta wprost w jakiej walucie zarabiasz, ale mimo to udzieli Ci kredytu, lecz podwyższy wymagany wkład własny o 10 punktów procentowych
Dochód w obcej walucie, a kredyt walutowy
Przejdmy do kredytów walutoych. Jeśli zarabiasz w EUR i spłacasz kredyt w tej samej walucie, to tak na prawdę pozbywasz się ryzyka walutowego. Niezależnie od tego czy kurs euro do złotówki rośnie czy maleje z Twojego punktu widzenia, nie ma to znaczenia. Znaczenie ma wtedy, gdy zarabiasz w złotówkach, a kredyt spłacasz w walucie. Rzeczywiście Twój koszt jest uzależniony wówczas od kursu walutowego.
Afera z frankami szwajcarskimi spowodowała, że Polacy obawiają się brać inne kredyty niż w PLN. Na ten moment tylko 2 banki udzielają kredytów hipotecznych w walutach innych niż PLN.
W jakiej walucie dostaniesz kredyt hipoteczny?
- euro
- funt brytyjski
- dolar
- korony norweskie
- korony szwedzkie
WAŻNE!
Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą za granicą, to niestety żaden bank nie uwzględni Twojego dochodu przy liczeniu zdolności kredytowej.
Powyższe informacje dotyczą nie tylko Polaków lecz również obcokrajowców, którzy otrzymują dochód z działalności gospodarczej w obcej walucie. Warunkiem jest jednak to, by firma była zarejestrowana i miała siedzibę w Polsce.
W przypadku obcokrajowców jest dostępna mniejsza liczba banków skłonnych udzielić finansowania, ale jednak jest.
Pamiętaj, że kolejnym rozwiązaniem uzyskania kredytu hipotecznego w złotówkach mimo zarabiania w obcej walucie jest kredyt ze współkredytobiorcą, który otrzymuje dochód w PLN.
Więcej przeczytasz w artykule: ->