Kredyt dla obcokrajowca w Polsce. Jak otrzymać?

kredyt dla obcokrajowca, mapa, paszport

Chcesz kupić mieszkanie w Polsce, ale nie masz polskiego obywatelstwa? W dodatku masz zamiar posiłkować się częściowo finansowaniem z banku? Kredyt hipoteczny dla obcokrajowca jest jak najbardziej możliwy i o dziwo nie musi to być wcale takie trudne.

Pochodzisz z Ukrainy, Białorusi, Litwy lub innego kraju i chcesz wziąć kredyt na zakup mieszkania lub domu?

Jakich dokumentów potrzebujesz do banku?

Czy brak numeru Pesel powoduje, że na pewno nie otrzymasz kredytu?

Czy musisz zarabiać w Polsce?


Kredyt bez numeru Pesel

Jeśli nie masz nadanego numeru pesel, to znacznie utrudnia sprawę. W takim przypadku znalezienie banku, który mógłby udzielić Ci kredytu jest niezwykle trudne. Pole działania zawęża się do 2 może 3 instytucji.

Ważne też byś wiedział, że w Polsce kredyt hipoteczny jest udzielany w tej walucie, w której uzyskujesz swój główny dochód.

Jeśli zarabiasz więc w EUR, to możesz uzyskać kredyt w EUR. Istnieje pewne odstępstwo od tej reguły, które opisywałem w poniższym artykule.


Karta pobytu

W praktyce najłatwiej dostać kredyt jeśli masz nadany numer pesel oraz wydaną kartę pobytu.

Ta może być wydana czasowo lub na stałe. Błędne jest mniemanie, że jeśli masz kartę ważną na czas określony, to nie dostaniesz kredytu. Banki mają różne wymagania, co do terminu ważności tego dokumentu. Ile zatem musi być ważna?

  • karta stałego pobytu – najlepsze rozwiązanie, o kredyt możesz ubiegać się niemal w każdym banku
  • więcej niż rok do przodu
  • więcej niż 6 miesięcy do przodu
  • ważna na moment składania wniosku (nie patrzą na ile wydana)

Podejścia banków jak widać są różne. To, że jeden bank wydał Ci odmowę, nie oznacza, że w kolejnym również ją dostaniesz


Jakie dokumenty są wymagane?

W przypadku obcokrajowców banki zwykle wymagają dwóch dokumentów tożsamości:

  • karty pobytu
  • paszportu

Ponadto do wniosku będziesz potrzebował:

  • dokumentów dochodowych
  • dokumentów od nieruchomości

Powyższe niczym nie różni się od dokumentacji, przedkładanej przez osoby, które żyją w Polsce od urodzenia i są obywatelami RP.

Banki mogą sprawdzić natomiast Twój raport kredytowy z kraju, z którego pochodzisz. W ten sposób kredyty, które były zaciągane przed przyjazdem do Polski, również będą wpływać na Twoją zdolność kredytową.


Według danych ZUS w maju 2019 w Polsce było zarejestrowanych 628.000 obcokrajowców, za których opłacane są składki emerytalne i rentowe. Liczba imigrantów z roku na rok stale rośnie. Naturalną koleją rzeczy jest, że po podjęciu pracy i osiedleniu się na lata, wiążą z Polską przyszłość i kupują nieruchomości. Również za kredyt.

Banki są tego świadome. Jeszcze kilka lat temu uzyskanie przez cudzoziemca kredytu w Polsce mogło stanowić problem, jednak teraz sytuacja systematycznie się poprawia.

2 komentarzy:
  1. Weronika
    Weronika says:

    Czesc. Moj partner pochodzi z Niemiec. Mieszka i pracuje w Polsce od kilku lat. Ma pesel, konto w banku i jest na stsle zsmeldowany. Prawie wszędzie gdzie idziemy jednak instytucje i porady udzielane sa dla obcokrajowcow, ale w domniemaniu Ukraincow lub onywateli innych panstw spoza UE. I ci właśnie otrzymuja wiec kartepobytu ( islawny „stepelek w paszporcie”), ktore si e osobom z UE nie naleza. Czy wiadomo moze, jakie sa podstawowe dokumenty wymagane od obyeateli wspolnoty? Bardzo malo informacji na ten temat gdziekolwiek. Z gory dziekuje!

    Odpowiedz
    • Bartosz Nowak
      Bartosz Nowak says:

      W jakich bankach pytaliście? Wg mnie paszport wystarczy. Mogą chcieć drugi dokument tożsamości i tu np. prawo jazdy powinno być zaakceptowane

      Odpowiedz

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *