Kredyt na działkę rolną do 1 ha?! Nowelizacja ustawy

Nareszcie! W piątek sejm znowelizował ustawę o kształtowaniu ustroju rolnego. Najważniejszą zmianą będzie oczywiście zwiększenie maksymalnej powierzchni działki rolnej, którą może nabyć osoba nie będąca rolnikiem. Przypomnę, że jest to najbardziej gorący temat na moim blogu w ostatnich miesiącach. Ograniczenia narzucone w ustawie „o obrocie ziemią” skutkowały problemami, z którymi spotykaliście się ze strony banków. W najbliższym czasie, wydaje się, że problem zostanie rozwiązany.


Odmowa kredytu, wstrzymanie budowy domu

Dzisiejszy wpis jest aktualizacją artykułu opublikowanego 6 września 2018 roku, który wzbudził Wasze największe zainteresowanie w ostatnich miesiącach. Z ilości komentarzy oraz prób bezpośrednich kontaktów ze mną, czy z codziennej pracy z klientami widać było, z jaką skalą utrudnień mieliśmy do czynienia.

O problemach aktualnie obowiązującej ustawy, pisałem w poniższym artykule.


Co ma się zmienić?

Wg nowych przepisów osoba nie będąca rolnikiem będzie mogła kupić:

  • działki rolne do 1 ha (do tej pory max 3000 m2)
  • grunty położone w obrębie miast (co ciekawe, nie ma tutaj ograniczenia jak wyżej)

O czym jeszcze czytamy w nowelizacji?:

  • na terenie wiejskim można kupić max 1 działkę na cele nierolne
  • nabycie działki rolnej >1ha na terenie wiejskim, skutkuje koniecznością prowadzenia działalności rolniczej i brak możliwości jej zbycia przez 5 lat
  • brak ograniczeń co do liczby nabywanych działek w mieście

Kiedy zmiany wejdą w życie?

W piątek 26 kwietnia sejm przegłosował zmiany, następnie skierował nowelizację do senatu.

Jeśli ten nie naniesie poprawek (maksymalny termin to 30 dni) to zostanie ona skierowana do podpisu przez prezydenta. Prezydent RP, jeśli ustawa nie budzi zastrzeżeń, ma 21 dni na złożenie podpisu i publikuje ją w dzienniku ustaw.

Ustawa wejdzie w życie 14 dni po opublikowaniu.

Edit – poniżej link do artykułu z 18 czerwca. Wydaje się, że problem został rozwiązany.


Ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego, która weszła w życie 14 kwietnia 2016 roku wprowadziła początkowo chaos wśród banków, które masowo odmawiały kredytów na finansowanie działek rolnych większych niż 3000m2. Działki nie mógł kupić nie rolnik, więc dla banków nie były atrakcyjne do ustawienia hipoteki. Część banków zmieniła z czasem podejście, ale w większości przypadków problem pozostał.

Brak możliwości kredytowania dla działki o powierzchni 3001 m2. Wstrzymywane transze na już rozpoczętą budowę domu. Odmowy udzielenia kredytu na dokończenie niemal ukończonej budowy. Wszystko przez bzdurne zapisy, które niewiele miały wspólnego z realiami rynkowymi. Kupowanie działek i budowa domu na działkach większych niż 30 arów jest na tyle powszechne, że skala problemu okazała się na prawdę poważna.

Wprowadzona nowelizacja z pewnością spowoduje, że banki będą finansować takie nieruchomości. Pozostaje mieć nadzieję, że proces legislacyjny pójdzie szybko i zmiany niedługo zostaną wprowadzone w życie.

21 komentarzy:
  1. Mateusz
    Mateusz says:

    Związku z tym, że prezydent podpisał ustawę to banki będą dawać kredyt na działkę rolną? Prośba o komentarz bo mam działkę około 35 arów.

    Odpowiedz
    • Bartosz Nowak
      Bartosz Nowak says:

      Wg mnie tak. Na ten moment banki nie udzielają takich kredytów, ze względu na przepisy, które obowiązują. Zmienią się przepisy, to banki prawdopodobnie pójdą za tym.

      Odpowiedz
      • Samanta
        Samanta says:

        Witam, mam pytanie odnośnie kredytu hipotecznego na budowę domu w zabudowie zagrodowej. Działka jest poniżej hektara. Jakie banki udzielają kredytu hipotecznego i w jakich kwotach? Potrzebuję kredytu w wysokości 300 tys.

        Odpowiedz
        • Bartosz Nowak
          Bartosz Nowak says:

          Kwota kredytu zależy od zdolności kredytowej. Jeśli działka ma mniej niż 3000m2 to każdy bank udzieli kredytu na budowę domu. Poniżej hektara, to znaczy ile dokładnie?

          Odpowiedz
  2. Bartosz Nowak
    Bartosz Nowak says:

    Od 26 czerwca pierwsze banki już zapowiedziały zmianę procedur i możliwość udzielania kredytów na działki do 1ha

    Odpowiedz
  3. Kasia
    Kasia says:

    Witam, posiadamy działkę rolną 2.7 ha na której chcemy się wybudować. Oprócz pracy zawodowej prowadzimy też gospodarstwo rolne. Chcemy wystąpić o warunki zabudowy- czy lepiej najpierw podzielić działkę? Mamy własne środki na stan surowy otwarty, resztę chcemy sfinansować z kredytu. Czy jeśli wydzielimy działke o powierzchni 3100 m2 będziemy mieć możliwość uzyskania kredytu hipotecznego?

    Odpowiedz
    • Bartosz Nowak
      Bartosz Nowak says:

      Od jutra Santander nie będzie miał problemu z działkami nawet do 1ha.
      Wg mnie można zrobić podział działki na 3100 m2. Zanim on nastąpi, pewnie w każdym banku otrzymacie finansowanie.
      Gdybyście potrzebowali pomocy, to zachęcam to bezpośredniego kontaktu.

      Odpowiedz
  4. Marzena
    Marzena says:

    W dniu wczorajszym w banku Santader, udzielono nam informacji, że absolutnie nie finansują budowy domu na działkach rolnych – mam nadzieję, że trafiliśmy po prostu na niezorientowanego doradcę 🙂

    Odpowiedz
  5. Ewa
    Ewa says:

    A ja mam pytanie bo już nic nie rozumiem .. mamy działkę w pełni budowlana ktora ma ponad 40 arow . Doradca kredytowy u którego byliśmy kazał nam ta działkę podzielić ( a to ostatnio nie jest takie proste bo jak na złość będą budować u nas drogę i okazuje się ze nie można w tym samym czasie dzielić jednej działki przez dwie osoby – gmina i my) w związku z tym jesteśmy w kropce już od wakacji . bo podobno bank na większej działce niż 30 arow nie udzieli nam kredytu na budowę domu. Ale czytam teraz i czytam i już sama nie rozumiem czy jako ze mamy działkę budowlana ale Wielkość to ponad 40 arow to czy to dla banku poprostu działka rolna ?? Bo nasza działka jest budowlana a wszędzie czytam o działkach rolnych ze to tam bank odmawia kredytu .

    Odpowiedz
    • Bartosz Nowak
      Bartosz Nowak says:

      Nie wiem jak wygląda sprawa w dokumentach, ale prawdopodobnie doradca gada głupoty. Działka budowlana nie powinna być problemem, a nawet jeśli gdzieś w dokumentach jest rolna, to i tak w części banków można finansować budowę domu na niej.

      Odpowiedz
  6. Łukasz
    Łukasz says:

    Witam..ostatnio bank odmówił mi udzielenia kredytu na wykończenie domu w stanie surowym zamkniętym ze względu na działkę która ma pow.45arow w tym 15 ar to działka budowlana na której stoi dom a reszta działka rolna ?tłumacza nadal ze dom był wybudowany w 2017r czyli po wprowadzeniu ustawy rolnej z 2016r a pozwolenie na budowę mam z 13.01.2016..jak to w końcu banki rozpatrują..jest jakieś wyjście? ?

    Odpowiedz
    • Bartosz Nowak
      Bartosz Nowak says:

      W tym przypadku banki będą podchodzić podobnie jak przy kredycie na budowę domu. Potrzebuję więcej informacji, by wskazać konkretne banki, w których można by się starać o kredyt. Proszę o kontakt bezpośredni.

      Odpowiedz
  7. Dawid
    Dawid says:

    Dzień dobry.
    Dzisiaj byłem w banku PKO SA. Zapytałem czy mam możliwość dostania kredytu na budowę domu na działce rolnej o wielkości 3001 m2 ( czyli powyżej 30 arów) która posiada warunki zabudowy o 2015 roku czyli zanim wprowadzono ustawę z 30 kwietnia 2016 r. Bank jednoznacznie odmówił, stwierdzając ze nie interesuje banku czy warunki zabudowy były z przed ustawy, przy weryfikacji kierują się tylko wypisem z rejestru gruntów. Jeżeli grunt jest rolny, nie ma możliwości założenia hipoteki na takiej działce. Od kiedy prawo działa wstecz??? bo takie mam odczucie w tym momencie.
    Pozdrawiam

    Odpowiedz
  8. Nik
    Nik says:

    Dzień dobry.
    Planuje kupić dzialkę która ma równo 3000m2, zgodnie z MPZP 13 gruddnia 2017r., 800m2 od tej dzialki stanowi teren zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej. Czy taką dzialkę da się użyć jako wkład wlasny i wybudowac na niej budynek?
    Pozdrawiam

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *