kredyt na działkę rolną

Kredyt na działkę rolną, zakup i budowa znów możliwe?

Do 1 hektara powierzchni działki ma mieć możliwość kupienia każdy, nie tylko rolnik. Minister Rolnictwa Jan Ardanowski zapowiada ważne zmiany w ustawie o obrocie ziemią. Zmiany są o tyle istotne, że po wejściu w życie ustawy „o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa”, mamy do dnia dzisiejszego do czynienia z mnóstwem absurdów, takich jak brak możliwości zakupu działki, budowy domu, czy sfinansowania zakupu gotowego domu na dużej działce. Czyżby jednak kredyt na działkę rolną powyżej 30 arów znów był możliwy?


Jak jest teraz

14 kwietnia 2016 roku weszła w życie wspomniana ustawa, tzw. „o obrocie ziemią”. Obowiązywać ma ona przez 5 lat od momentu wprowadzenia, czyli na ten moment do kwietnia 2021 roku. Zakłada ona, że ziemię rolną w obrocie prywatnym może nabyć jedynie rolnik indywidualny, czyli osoba fizyczna, która osobiście gospodaruje na gruntach do 300 ha, ma kwalifikacje rolnicze i minimum od 5 lat mieszka w gminie, gdzie położona co najmniej jedna działka jego gospodarstwa.

Dodatkowo, ANR (Agencja Nieruchomości Rolnych) w przypadku, gdy uzna, że transakcja nie powinna dojść do skutku, może skorzystać z prawa pierwokupu. Powyższe dotyczy działek rolnych większych niż 3000 m2.

Wszystko to spowodowało, że banki niechętnie finansują budowy lub transakcje kupna nieruchomości na działkach rolnych większych niż 30 arów, bo te nie są dla nich odpowiednim zabezpieczeniem.

O skutkach możecie przeczytać w artykule w poniższym linku:

Do najważniejszych problemów, z którymi moi klienci mają do czynienia należą:

 • brak możliwości uzyskania kredytu na dom stojący na działce rolnej większej niż 3000 m2
 • odmowa kredytu na budowę domu na dużych działkach rolnych (powyżej 3000m2)

Proponowane zmiany

Podstawową zmianą, która powinna rozwiązać wiele problemów jest zmiana ograniczenia powierzchni działki, którą może nabyć osoba nie będąca rolnikiem.

Aktualnie osoba nie prowadząca działalności rolniczej może kupić działkę rolną o powierzchni nie większej niż 3000 m2. Po nowelizacji limitem byłby 1 hektar, czyli 10.000 m2.


Nie wiadomo jaki ostatecznie będzie kształt nowelizacji ustawy i ewentualnie kiedy wejdzie ona w życie. Miejmy nadzieję, że propozycje zostaną wprowadzone i niedługo wszystko wróci do normy. Liczę również na to, że przy okazji zmieni się podejście banków i znów będzie możliwe finansowanie transakcji na działkach rolnych za pomocą kredytu hipotecznego. Wbrew pozorom problem nie jest marginalny i dotyczy wielu ludzi, także zmiany należy wprowadzić tak szybko jak to jest możliwe.

 

 

 

46 komentarzy:
 1. Aleksandra
  Aleksandra says:

  Witam,
  jestem dokładnie w takiej sytuacji jak ta opisana w poście. Moja działka to 31 arów. na dzień dzisiejszy nie mam możliwości wzięcia kredytu hipotecznego. Czy jest jakiś sposób na to? Kiedy możliwa jest zmiana ustawy? Coś wiadomo?

  Odpowiedz
  • Bartosz Nowak
   Bartosz Nowak says:

   Nie wiadomo. Są prace i prawdopodobnie w miastach limit zostanie zniesiony całkowicie, zaś poza obszarami miejskimi, limit zostanie podniesiony do 1ha. Kredyt hipoteczny ma być wzięty na budowę domu, czy zamierzasz kupić dom na takiej działce?

   Odpowiedz
  • Kamil
   Kamil says:

   Hej Aleksandro!

   Zrób bandycki manewr 🙂 Podziel nieruchomość geodezyjnie na dwie części np. 2800 i 300 m i na większy zawnioskuj o hipoteczny.

   Pozdrawiam!

   Odpowiedz
   • Bartosz Nowak
    Bartosz Nowak says:

    Podział działki to jedno – chyba, że ktoś kupuje, to sprzedający może nie chcieć.
    Druga sprawa, że przy budowie domu działka jest wkładem własnym, więc podział zawsze umniejsza jej wartość.
    Są jednak na rynku banki, które mogę sfinansować działki większe niż 30 arów

    Odpowiedz
   • Michał
    Michał says:

    Witam posiadam działkę rolną z siedliskiem o powierzchni 9ha. 11 kwietnia 2016r wydano decyzję budowlaną na rozbudowę i nadbudowę domu. Dom obecnie jest w stanie surowym otwartym natomiast banki odmawiają udzielania kredytu hipotecznego na wykończenie domu. Czy po nowelizacji ustawy będę mógł uzyskać kredyt?

    Odpowiedz
    • Bartosz Nowak
     Bartosz Nowak says:

     Obawiam się, że będzie konieczny podział działki. Ewentualnie w grę wchodzi zabezpieczenie na innej nieruchomości

     Odpowiedz
 2. Dorota
  Dorota says:

  Mam działkę rolną o pow. 15a, operat szacunkowy mowi ze jest warta powyżej 200 tys. – jak ja moge wykorzystac? Sprzedac – raczej brak chetnych… Chcialabym kupić mieszkanie, czy moge ja wykorzystać w jakikolwiek sposób aby wspomóc finansowanie?

  Odpowiedz
  • Bartosz Nowak
   Bartosz Nowak says:

   Czy działka ma wydane warunki zabudowy? Bo jeśli tak, to banki potraktują jak działkę budowlaną i można ją dać jako zabezpieczenie dodatkowe dla banku lub sprzedać (kupujący spokojnie otrzyma na nią kredyt, a chętni przy odpowiedniej cenie się znajdą).
   Jeśli nie ma warunków, to dobrze, by było o nie wystąpić, ale trochę zabawy będzie.

   Odpowiedz
 3. Magdalena
  Magdalena says:

  Posiadam działkę o powierzchni 93 arów. Budowę domu rozpoczęliśmy jeszcze przed wprowadzonymi zmianami. Posiadamy warunki zabudowy a mimo to nie udzielono nam kredytu hipotecznego na wykończenie:(

  Odpowiedz
  • Marta
   Marta says:

   Witam, mamy dokładnie ten sam problem. Działka rolna 3000m2, wydane warunki zabudowy, warunki przyłączy, adaptacja projektu w toku, odrolniony miał być tylko fragment działki pod budynek i podjazd. Niestety od banku odmowa udzielenia kredytu na budowę domu. Czy istnieje jakieś rozwiązanie tego problemu?

   Odpowiedz
 4. Tomasz
  Tomasz says:

  Jestem na etapie adaptowania projektu do mojej działki. Chcialbym wziąć kredyt hip. 3003 m działka i spotykam się z podobnym problemem. Działka rolna z WZ wydanymi jeszcze w 2013 r., a mój doradca twierdzi, że tylko jeden bank będzie zainteresowany przedstawieniem oferty kredytu. Czy ma rację, czy błąd raczej wynika z jego niewiedzy (bo nie posądzam o złą wolę)?

  Odpowiedz
  • Bartosz Nowak
   Bartosz Nowak says:

   Jeśli warunki zabudowy są wydane jeszcze na starych zasadach i przed wejściem w życie ustawy o obrocie ziemią, to nie będzie problemów ze znalezieniem banków

   Odpowiedz
 5. Michał
  Michał says:

  Witam serdecznie,

  Jestem niestety w gorszej sytuacji.
  Mam od 2013 działkę 8000m2. Z Żoną wnioskowalismy o warunki zabudowy na 1500m2 ale bez wydzielania granic. Otrzymaliśmy pozwolenie w czerwcu 2016r. I zaczęliśmy budowę. Niestety nikt nas nie poinformował o przepisach które weszły w życie 2 miesiace wczesniej-nasz błąd… dom obecnie jest w stanie surowym otwartym
  Teraz bank odrzucił nasz wniosek.
  Gmina nie ma ustalonego planu zagospodarowania przestrzennego.
  Czy można ten temat jakoś obejść? Ekipy zamówione A perspektyw na środki brak…

  Odpowiedz
 6. Rowina
  Rowina says:

  Witam serdecznie!
  Posiadam działkę rolną o powierzchni 1,23 h w 2015 r dostaliśmy pozwolenie na budowę i na dzień dzisiejszy dom stoi w stanie surowym zamkniętym. Niestety bank odmawia udzielenia nam kredytu hipotecznego na dokończenie budowy 🙁

  Odpowiedz
 7. Krzysztof
  Krzysztof says:

  Witam. Posiadam działkę budowlaną 3200m2. Warunki zabudowy zostaly wydane. Czy w tym przypadku nie będzie problemu z kredytem?

  Odpowiedz
 8. Natalia
  Natalia says:

  Witam u nas sytuacja wyglada tak..Działka 30arow pozwolenie na budowe jest juz dawno. A kredytu nie możemy uzyskac. ?

  Odpowiedz
 9. Agata
  Agata says:

  Witam posiadamy działkę rolna 3001m2 pozwolenie na budowę , połowa została wyłączona z produkcji rolniczej na cele budowlane i barak możliwość i otrzymania kredytu z powodu wielkości działki. Co w tym przypadku zrobić podzieli działkę? Czy przekształcenie całej na budowlana dała by coś?

  Odpowiedz
  • Bartosz Nowak
   Bartosz Nowak says:

   Jeśli będzie przekształcona na budowlaną, to nie będzie problemów. Można też dowiedzieć się, czy jest tam miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (przeznaczenie pod budownictwo mieszkaniowe) lub studium

   Odpowiedz
 10. Damian
  Damian says:

  Mam działkę 93a na której wybudowałem dom w stanie surowym zamkniętym. Obecnie zacząłem starania o kredyt hipoteczny na wykończenie domu. Wczoraj dowiedziałem się że żeby uzyskać kredyt muszę podzielić działkę. Moje pytanie brzmi czy nadal jest to możliwe w przypadku gdy budowa już ruszyła i czy nie ma innej możliwości pominięcia tego problemu .

  Odpowiedz
 11. Bartosz Nowak
  Bartosz Nowak says:

  Damian, jaki bank wydał negatywną decyzję kredytową? Czy dla działki było wydane studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego?

  Odpowiedz
 12. Ewa
  Ewa says:

  Witam posiadam działkę 60ar w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego tereny pod zabudowę zagrodową została wydana decyzja o pozwolenie na budowę budynku mieszkalnego + gospodarczego czy wie Pan które banki udzielą kredytu hipotecznego na budowę mam możliwość podzielenia działki na 30 ar

  Odpowiedz
 13. Joanna
  Joanna says:

  Witam, czy banki udzielaja kredytow hipotecznych na dzialki rolne? Zapatruje sie na dzialke o powierzchni 0,99ha z wydanym pozwoleniem na budowe, chcialabym uzyskac kredyt tylko na zakup dzialki czy istnieje w ogole taka mozliwosc? Jest jeszcze jeden kruczek dzialka jest obciazona hipoteka przymusowa(KRUS).

  Odpowiedz
  • Bartosz Nowak
   Bartosz Nowak says:

   Witaj

   Banki kredytują działki rolne, ale nie wszystkie i często chcą więcej niż 20% wkładu własnego.
   Hipoteka może być większym problemem. Jeśli jest KRUS, to banki mogą nie podejść do finansowania.

   Odpowiedz
 14. Sonia
  Sonia says:

  Czy jest szansa że jakiś bank przyjmie działkę o powierzchni 32 ar? Jako wkład własny, plan zagospodarowania przestrzennego jest, mamy pozwolenie. Czy jest jakiś bank który uznaje tak duża działkę?

  Odpowiedz
 15. Wojtek
  Wojtek says:

  Witam kupiłem działkę zagrodowa o pow 36ar a mój bank mówi że działka pod kredyt musi być do 30ar.co zrobić. W mpzp jest jako działka zagrodowa.

  Odpowiedz
 16. Ewa
  Ewa says:

  Witam, posiadam działkę 60 ar w mpzp przeznaczenie- siedlisko. Planujemy z mężem budowę domu czy po nowelizacji prawa bank PKO BP udzieli nam kredytu na dokończenie budowy ponieważ mamy zamiar wybudować dom za gotówkę do stanu surowego zamkniętego.

  Odpowiedz
 17. Paweł
  Paweł says:

  Witam. Stoję przed decyzją na temat dzielenia działki 46 arów na 2 mniejsze, tak aby ta jedna działka, na której jest możliwość zabudowy wg miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, ze względu na możliwość zaciągnięcia kredytu na dom. Czytając artykuł i znając nową ustawę wygląda na to, że nie musiałbym dzielić działki i kredyt dostanę? Chciałem podzielić działki tak aby ta rolna część była duża i żeby za parę lat ją sprzedać (chociaż nie ma dużej wartości) a ta mniejsza gdzie możliwa jest zabudowa jednorodzinna aby miała około 15 arów. Jest to niestety związane z czasem ponieważ podział trwałby minimum 3 miesiące. A w przypadku gdy Banki honorowały by działki o powierzchni ponad 30 ar to w tym momencie jestem wygrany i nic nie muszę dzielić. Tylko czy tak jest i które Banki oprócz ing nie robią problemów z powierzchnią?

  Odpowiedz
  • Bartosz Nowak
   Bartosz Nowak says:

   Witam

   Wg mnie podział działki nie będzie konieczny w tym przypadku. W ING rzeczywiście nie powinno być problemów. Bodajże 3 banki jeszcze dostosowały się na ten moment do nowych przepisów. Wybór konkretnego banku zależy jednak od kilku innych czynników. Proszę o kontakt bezpośredni, to pomogę w sprawie.

   Odpowiedz
 18. Ania
  Ania says:

  witam
  posiadam działkę 3124m2 mamy wybudowany dom w stanie surowym zamknietym bank odmawia nam kredytu hipotecznego z powodu teg, że działka jest powyzej 30 ar. co mamy w takiej sytuacji zrobić? Prosze o rade.

  Odpowiedz
  • Bartosz Nowak
   Bartosz Nowak says:

   Witam

   Wysłałem maila. Potrzebuję informacji na temat banku, który odmówił udzielenia kredytu. Są banki, które udzielą kredytu na budowę domu na takiej działce.

   Odpowiedz
 19. Łukasz
  Łukasz says:

  Witam
  U mnie sprawa bardziej skomplikowana , a mianowicie przymierzam się do kupna domu na działce o powierzchni 0.76 h z budynkami gospodarczymi i stodoła , sam dom jak i budynki gospodarcze leżą na tej działce , ale do tej działki przylega działka o powierzchni 0.66 i jest ona sprzedawana razem z tamtą działka i nie było by problemu tylko stodoła stoi ok 2 m na drugiej działce co w takiej sytuacji

  Odpowiedz
  • Bartosz Nowak
   Bartosz Nowak says:

   Najprościej byłoby zabezpieczyć się na innej nieruchomości. Tu rzeczywiście może być problem. Inna sprawa, że np. kupno działki przynależnej za gotówkę, a domu z kredytu i zabezpieczenie tylko na działce z domem. Kwestia czy bank się zabezpieczy, bo powierzchnia to będzie jeden problem, ale drugim stodoła. Jak wyglądają mapki? Widać, że stodoła nachodzi na dwie działki?

   Odpowiedz
 20. Katarzyna
  Katarzyna says:

  Witam, czy dostanę kredyt hipot. Na zakup nieruchomości I budowę domu. Nieruchomość 600m2 składa sie z dwóch odrębnych działek, jedna rolna z możliwością zabudowy ( na niej stoi mały domek), druga obok rolna. Po zakupie chcę je scalić. Santander odmówił. Proszę o radę co mogę zrobic? Dziękuję.

  Odpowiedz
  • Bartosz Nowak
   Bartosz Nowak says:

   600m2 mają łącznie 2 działki? Wg mnie nie powinno być problemów z kredytem. Kredyt miałby być zarówno na zakup jak i budowę? Musiałbym znać więcej szczegółów, zapraszam do kontaktu.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *