Kolejny bank na rynku wprowadza stałe oprocentowanie w ofercie kredytu mieszkaniowego. Zgodnie z zaleceniami Komisji Nadzoru Finansowego, banki urozmaicają swoje oferty. Jako alternatywę do zmiennego oprocentowania, którego wartość zależy od marży banku i popularnego wskaźnika WIBOR, możesz skorzystać również ze stałej stopy procentowej.
Które banki oferują stałe oprocentowanie kredytu hipotecznego? Czy warto skorzystać z tego typu oferty?
Stałe oprocentowanie – w jakim banku?
Kredyty ze stałą stopą procentową do tej pory były niechętnie oferowane przez banki, ponieważ bank woli przerzucić ryzyko na klienta. KNF jednak chciałoby, by w niedalekiej przyszłości klienci mogli skorzystać z takiej opcji u każdego kredytodawcy.
Które banki oferują na ten moment kredyt ze stałą stopą?
- PKO BP
- Pekao S.A.
- ING
- Santander
- Millennium
Decydując się na wybór oferty ze stałym oprocentowaniem zwróć uwagę, że jest ono oferowane tylko na 5 lat. Po tym czasie albo otrzymasz nową propozycję na kolejny pięcioletni okres albo przejdziesz na oprocentowanie zmienne.
By ocenić opłacalność takiego rozwiązania, porozmawiaj z dobrym ekspertem finansowym. Ten pomoże Ci przeanalizować oferty nie tylko pod względem ich opłacalności w dniu dzisiejszym, ale może przede wszystkim czy opłaci Ci się to w całym okresie kredytowania. Opcja ze stałą stopą zwykle jest droższa w porównaniu do standardowej oferty banku. Dlatego opłaci się tylko w przypadku spodziewanych podwyżek stóp procentowych w niedalekiej przyszłości. Brak takowych na horyzoncie z pewnością nie powinno Cię skłaniać do rezygnacji ze zmiennego oprocentowania.
Bez wątpienia można się spodziewać, że w niedalekiej przyszłości, do wymienionych banków dołączą kolejne. Zanim jednak podejmiesz decyzję, który wariant byłby dla Ciebie korzystniejszy, porównaj propozycje banku zarówno w wariancie ze stałym jak i zmiennym oprocentowaniem.
Przeczytaj także poniższy artykuł, w którym szczegółowo porównałem tego typu oferty, by sprawdzić, która opcja rzeczywiście bardziej się opłaca w danym banku.
Przeczytaj także: Oprocentowanie stałe czy zmienne kredytu hipotecznego? Porównajmy