1 października w sejmie został przegłosowany projekt ustawy znanej jako Nowy Polski Ład. W zakresie wsparcia mieszkaniowego Polaków, tym co z pewnością najbardziej interesuje potencjalnych przyszłych kredytobiorców jest Mieszkanie Bez Wkładu Własnego.
Program wbrew pozorom będzie się różnił od Mieszkania dla Młodych. Często największą przeszkodą dla Polaków w otrzymaniu kredytu hipotecznego na zakup nieruchomości jest posiadanie wymaganego przez banki wkładu własnego. MBW podobnie jak MDM ma za zadanie rozwiązać częściowo ten problem, jednak będzie charakteryzował się innymi zasadami.
Kto będzie mógł skorzystać z programu MBW?
Czy wsparcie przewidziane jest dla kredytów na budowę domu lub zakup działki?
Poniżej najważniejsze założenia projektu „ustawy o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym oraz o spłatach tego kredytu dokonywanych w związku z powiększeniem gospodarstwa domowego”.
Mieszkanie Bez Wkładu Własnego – Kto może skorzystać z programu?
Wsparcie w ramach MBW jest przewidziane dla osób spełniających poniżej wymienione kryteria:
- obywatel Rzeczpospolitej Polskiej
- obywatel innego kraju niż RP pod warunkiem prowadzenia wspólnego gospodarstwa z obywatelem RP (oboje muszą przystąpić do kredytu)
- z programu wyłączone są osoby, które korzystały z poprzednich z programów wsparcia mieszkaniowego (Mieszkanie dla Młodych lub Rodzina na Swoim)
- osoby wchodzące w skład gospodarstwa domowego na moment ubiegania się o kredyt nie są właścicielami lokalu mieszkalnego ani domu oraz
- 5 lat przed złożeniem wniosku o kredyt nie dokonali darowizny na rzecz rodziny (1 i 2 grupa podatkowa)
Istnieje również dodatkowy warunek, zależny od ilości osób w gospodarstwie domowym:
- dwoje dzieci – można mieć jedno mieszkanie nie większe niż 50m2
- troje dzieci – można mieć jedno mieszkanie o powierzchni max 75m2
- czworo dzieci – dopuszczalne posiadanie jednej nieruchomości o powierzchni max 90m2
- piątka dzieci – jedna nieruchomość bez limitów powierzchni
Cele kredytowania objęte wsparciem
Istotną zmianą w stosunku do MDMu jest to, że MBW obejmuje programem finansowania budowę, czy wykończenia domu. W ramach programu będziesz mógł się ubiegać o kredyt na następujące cele:
- zakup mieszkania lub domu z rynku pierwotnego
- zakup mieszkania lub domu z rynku wtórnego
- budowa domu
- wykończenie domu
- nabycie działki w celu budowy domu
W ramach kredytu MBW nie sfinansujesz jednak zakupu każdej nieruchomości. Ograniczenia będą wynikały z maksymalnych limitów cen za m2, które mają obowiązywać oddzielnie dla największych miast, gmin sąsiadujących oraz pozostałych w danym powiecie. Wysokości aktualnych limitów będę podawał na blogu na bieżąco.
Na czym polega Mieszkanie Bez Wkładu Własnego (MBW)?
Wbrew pozorom program „Mieszkanie Bez Wkładu Własnego” będzie różnił się od Mieszkania dla Młodych w sposób znaczący. Również on umożliwi wzięcie kredytu, gdy nie posiadasz wystarczającego wkładu własnego wymaganego przez bank. Jednak w przeciwieństwie do poprzedniego programu, brakującą kwotę będziesz musiał spłacić zgodnie z harmonogramem. W wyjątkowych przypadkach BGK spłaci część Twojego kredytu, ale o tym później w akapicie na temat spłaty rodzinnej.
Poniżej najważniejsze informacje dotyczące samego funkcjonowania programu:
– Bank Gospodarstwa Krajowego będzie udzielał gwarancji maksymalnie do 20% kwoty kredytu, nie więcej niż 100 tys. zł
– minimalny okres kredytowania – 15 lat
– prowizja za gwarancję płatna w wysokości 1% od kwoty udzielonego wsparcia
– kredytów będą udzielały banki, które podpiszą umowę z BGK (lista będzie ogłaszana na bieżąco)
Warunki dodatkowe:
– Gwarantowany kapitał nie przepada, tylko musi zostać spłacony. Najpierw spłacasz kapitał objęty gwarancją (wkład własny), a potem dopiero kredyt.
– Podobnie jak w przypadku MDM, do czasu spłaty gwarancji nie możesz prowadzić działalności gospodarczej w nieruchomości
Spłata rodzinna
W MBW jest jednak przewidziana pewna forma korzyści, która polega na możliwości spłaty części kredytu przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Forma pomocy jest uzależniona od tempa powiększania się rodziny kredytobiorców 😊
Po urodzeniu 2 lub trzeciego dziecka BGK spłaci część kredytu:
– 20.000 zł po 2 dziecku
– 60.000 zł po 3 lub kolejnym dziecku
– nie więcej niż aktualny kapitał do spłaty
Ważne! Bank Gospodarstwa Krajowego nie spłaci Twojego kapitału, jeśli w międzyczasie nabyłeś inną nieruchomość mieszkalną (mieszkanie lub dom).
Dodatkowo, gdy w ciągu 5 lat po spłacie rodzinnej:
– sprzedaż, wynajmiesz, użyczysz lub zmienisz sposób użytkowania nieruchomości, to zwracasz część dopłaty
Wysokość otrzymanej spłaty dzielona jest na 60 miesięcy, a następnie zwrot liczymy proporcjonalnie do okresu pozostałego do spłaty
Mieszkanie Bez Wkładu Własnego jako program wsparcia jest przewidziany do 2030 roku. Czy okaże się sukcesem na miarę poprzedników?
Start programu jest przewidziany na pierwsze półrocze 2022 roku, pewnie bliżej czerwca. By wszedł w życie, Polski Ład musi zostać zaakceptowany przez Senat, podpisany przez Prezydenta, ogłoszony w Dzienniku Ustaw i od tego czasu liczymy 6 miesięcy.
Osobiście z lekkim rozczarowaniem odebrałem fakt, że wkład własny nie będzie finansowany przez BGK w przeciwieństwie do tego co było w programie MDM. Sama gwarancja, którą trzeba spłacić jest jakimś ułatwieniem, ale w rzeczywistości powoduje, że będzie konieczne wzięcie wyższej kwoty kredytu, co ma oczywiste minusy. Nie wiadomo również, które banki przystąpią do programu i jakie zaproponują warunki. Czy zdolność kredytowa będzie liczona podobnie jak przy standardowym kredycie, czy marże będą jednakowe, czy wyższe?
Projekt Ustawy Przeczytasz -> Tutaj