Mieszkanie Plus – nowy program po Mieszkaniu dla Młodych

keys-1317389_640Aktualnie obowiązujący program – Mieszkanie dla Młodych nie będzie kontynuowany po roku 2018 wg zapowiedzi partii rządzącej. Nie oznacza to jednak, że osoby poszukujące nieruchomości zostaną bez jakiegokolwiek wsparcia. Będący przy władzy PiS ogłosił nowy program Mieszkanie Plus, który ma „zrewolucjonizować rynek mieszkaniowy w Polsce”. Póki co nie nie znamy szczegółów programy, jednak zostały przedstawione pewne informacje na temat tego jak miałby program ten wyglądać. Przyjrzyjmy się zatem w skrócie założeniom programu.


Tanie Mieszkania Na Wynajem

Nowy program w przeciwieństwie do Mieszkania dla Młodych czy Rodziny na Swoim ma dotyczyć przede wszystkim nie mieszkań na własność, lecz na wynajem. Budynki mieszkalne mają być budowane na terenach należących do Skarbu Państwa lub spółek do niego należących. W ramach programu ma być dostępna możliwość wynajmu długoterminowego z opcją uzyskania własności. Czynsz za takie mieszkania ma się kształtować w przedziale 10 – 20 zł za 1m2, co oznacza, że wynajęcie 50 – metrowego mieszkania będzie kosztowało od 500 do 1000 zł miesięcznie. Opcja z dojściem do prawa własności ma być 20% droższa.


Premie dla Oszczędzających

Podobnie jak w czasach PRL, w PKO Banku Polskim była możliwość oszczędzania na nieruchomość na Oszczędnościowych Książeczkach Mieszkaniowych, tak tym razem w zamian za gromadzenie oszczędności na cele mieszkaniowe mają być wypłacane dodatkowe premie.

Nie masz pieniędzy na wkład własny? Poszukaj starej książeczki mieszkaniowej

W bankach mają powstać specjalne konta indywidualne, które będą umożliwiały gromadzenie pieniędzy na cele mieszkaniowe. Zebrane środki będzie można przeznaczyć na zakup, budowę domu czy remont nieruchomości. Dla omawianych kont mają zostać wprowadzone pewne limity w postaci maksymalnej kwoty, czy minimalnego okresu, przez który pieniądze mają być odkładane.

Prawdopodobnie oszczędzający będą mogli otrzymać maksymalną premię na poziomie 900 zł rocznie.

Poziom wsparcia ma zostać ustalony na poziomie 15% rocznie oszczędzanej kwoty. Jeśli więc będziecie odkładać 500 zł/mc, to w ciągu roku odłożycie w sumie 6000 zł, do których Państwo dorzuci Wam wspomniane 900 zł (15% od 6000 zł). Wspomniana kwota ma być maksymalną, jaką można uzyskać od Państwa.


Wsparcie budownictwa społecznego

Ostatni z trzech elementów będzie wsparcie dla społecznego budownictwa czynszowego. Samorządy będą mogły wnioskować o dofinansowanie od 35% do 55% kosztów budowy mieszkań komunalnych. Ponadto dostaną możliwość uzyskania z Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) kredytów na preferencyjnych warunkach na finansowanie budowy tanich mieszkań czynszowych. Udzielane będą także dotacje dla gmin do 20% kosztów inwestycji, które będą realizowane w współpracy z popularnymi TBS (Towarzystwa Budownictwa Społecznego), spółdzielniami i deweloperami w zakresie budowy mieszkań o niskim czynszu.


Program Mieszkanie dla Młodych pierwotnie miał trwać do końca 2018 roku. Na podstawie dotychczasowych doświadczeń można się spodziewać, że dopłaty skończą się w 1 kwartale 2018 roku. Aktualnie rządzący politycy PiS zapowiedzieli, że nie będzie on kontynuowany, a wdrożony zostanie w międzyczasie hucznie zapowiadany program Mieszkanie Plus. W 2018 roku będzie możliwość otwarcia rachunków oszczędnościowych przeznaczonych na cele mieszkaniowe, a rok później klienci mają zobaczyć pierwsze wypłaty premii na swoich rachunkach. Kiedy jednak zostaną wybudowane pierwsze mieszkania pod tani wynajem i jak długo będzie trzeba czekać w kolejce, aby z programu skorzystać ciężko powiedzieć.

2 komentarzy:
  1. DiD
    DiD says:

    W artykule wkradł się mały błąd.
    Czynsz za takie mieszkania ma się kształtować w przedziale 10 – 20 zł, a nie jak napisano 50 – 100 zł za 1m2. Faktycznie wynajem 50 metrowego mieszkania może kosztować 500 – 1000 zł, ale można się domyślać, że jest to kwota samego czynszu więc trzeba jeszcze doliczyć fundusz remontowy, media itd. Czy jest to atrakcyjna cena biorąc pod uwagę, że obecne ceny wynajmu poszybują w dół? Tak, ale tylko wtedy gdy te mieszkania będą powstawały w centrach miast, ponieważ na ich obrzeżach już teraz można w tych cenach wynająć mieszkanie.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *