konto

Logując się na jedno konto, zobaczysz swoje wszystkie rachunki

kontoLogujesz się na konto w Banku Millennium. Nie masz pieniędzy na koncie, ale przypominasz sobie, że masz środki na rachunku w mBanku.

Nie musisz się wylogowywać, tylko puszczasz przelew. Tak wysyłasz przelew z mBanku będąc zalogowany w Banku Millennium. Brzmi dziwnie?

Od niedawna kilka banków na podstawie unijnej dyrektywy dotyczącej usług płatniczych (PSD2) umożliwia dodanie kilku rachunków z różnych banków w ramach usługi bankowości elektronicznej.

Na czym polega w/w usługa?

Które banki to umożliwiają?


PSD2

PSD2 to regulacje, która zostały wprowadzone do polskiego porządku prawnego poprzez nowelizację ustawy o usługach płatniczych.

Cele dyrektywy są następujące:

 • stworzenie jednolitego rynku płatności w UE
 • zwiększenie bezpieczeństwa transakcji i finansów
 • możliwość korzystania z tzw. otwartej bankowości

Otwarta bankowość oznacza, że po wyrażeniu przez Ciebie zgody nowa kategoria usługodawców będzie miała możliwość:

 • dostępu do informacji o Twoich rachunkach (np. przy badaniu zdolności kredytowej)
 • zlecić przelew z Twojego konta w określonej kwocie na określony rachunek (np. spłata kredytu hipotecznego z konta w innym banku?)
 • sprawdzić, czy masz wystarczająco środków na koncie, by zapłacić np. kartą

Dostęp do kilku banków z jednego konta

Jedną z pierwszych widocznych funkcjonalności, którą być może zauważyłeś na swoim koncie, jest możliwość dodania do bankowości elektronicznej, kilku rachunków z różnych banków. Pierwszym z banków, który umożliwił to rozwiązanie był ING Bank Śląski.

Aktualnie dodasz konto z jednego z 7 banków:

 • Bank Millennium
 • mBank
 • ING
 • Pekao S.A.
 • Santander
 • PKO Bank Polski
 • Alior

Można się spodziewać, że wkrótce kolejne banki dołączą do powyższych.

Usługa ta umożliwia, byś w jednym miejscu mógł zobaczyć salda swoich rachunków oraz historię transakcji z różnych banków.


Przelew z innego rachunku

Millennium jest pierwszym i póki co jedynym bankiem, który oprócz podglądu rachunku umożliwia również dokonanie przelewu. Co prawda dotyczy to tylko tych, którzy posiadają drugi rachunek w PKO BP, ale funkcjonalność będzie rozszerzana.


Po co to wszystko? Wbrew pozorom widać, że współczesna bankowość się rozwija w szybkim tempie i integracja rachunków jest tego przykładem. Można się spodziewać, że gdy wszystkie banki będą korzystać z tego rozwiązania, to będą z tego korzystać w procesie kredytowym. Składasz wniosek o kredyt? Będziesz musiał udostępnić analitykowi konto nie tylko podstawowe, ale wszystkie. Nie jest to akurat dobra informacja, bo już kiedyś pisałem, że im więcej bank widzi, tym dla Ciebie gorzej.

Z pewnością PSD2 może być wykorzystywane w wielu sytuacjach. Problem, bo nie wiadomo, w którym bankach zmarły miał konta? Niedługo być może sprawdzimy to w jednym systemie. Spłata kredytu hipotecznego w banku X z konta banku Y? Wydaje się, że to też nie powinno być problemem na podstawie odpowiednich pełnomocnictw.

Możliwości jest znacznie więcej, czekamy zatem na rozwiązania.

Przeczytaj także:

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *