Pewnie zdążyłeś się już przyzwyczaić, że posiadasz darmowe konto osobiste w banku. Jednak niedługo przestanie być to takie oczywiste. Kryzys, w którego czasie żyjemy uderzył w wiele branż i o dziwo jedną z dość mocno poszkodowanych jest sektor bankowy, do tej pory w Polsce odporny na takie perturbacje.
Pierwsze banki wysyłają komunikaty, że wprowadzają podwyżki opłat bankowych, a już wiadomo, że ich tropem pójdą kolejne.
Co sprawiło, że banki postanowiły szukać zarobków przez podwyżki cen produktów bankowych?
Jakie produkty/usługi podrożały i gdzie należy spodziewać się kolejnych wzrostów?
Dlaczego banki podwyższają opłaty?
Wg szacunków Narodowego Banku Polski zysk netto sektora bankowego w Polsce w pierwszym półroczu 2020 w porównaniu z półroczem 2019 spadł o blisko połowę (47,7% r/r).
Z kolei Związek Banków Polskich twierdzi, że cały rok 2020 banki uszczuplą swój wynik o nawet 80-85% w porównaniu z ubiegłym. Mniejsze banki muszą liczyć się z tym, że zanotują straty!
Przyczyną takiego stanu rzeczy jest nie tylko kryzysowa sytuacja w sektorze przedsiębiorstw, czy gospodarstw domowych, ale przede wszystkim obniżka stóp procentowych. Wielu osobom wydaje się, że skoro banki oferują teraz na lokatach praktycznie „nic”, a zbijają kokosy na kredytach, to pływają w pieniądzach. Rzeczywistość jest jednak inna.
Obniżka stóp procentowych spowodowała, że instytucje finansowe zarabiają zdecydowanie mniej na kredytach. O ile w przypadku nowych kredytów mogą to sobie zrekompensować podwyższając marże, prowizje itp. to przy „starych” już niekoniecznie.
Przykładowo dany bank ma w „portfelu” 300.000 aktualnie spłacanych kredytów hipotecznych. Nagle od kolejnego miesiąca zarabia na każdym z nich 1,5% w skali roku mniej, to wpływ tego faktu na wyniki jest ogromny.
Podwyżki opłat bankowych – co drożeje?
Reakcją banków na obniżki stóp procentowych było najczęściej podnoszenie oprocentowania lub prowizji za udzielenie kredytów. Tu jednak mają zawężone pole działania.
Oprocentowanie kredytów gotówkowych, kart kredytowych, czy innych konsumenckich nie może aktualnie przekroczyć 7,2%.
Banki podwyższają więc prowizje za udzielenie w/w kredytów. 0% na start przy kredycie gotówkowym aktualnie praktycznie nie do otrzymania w żadnym banku.
Podwyżek jakich opłat możesz się spodziewać w najbliższym czasie?
- marże kredytów hipotecznych
- opłaty za prowadzenie konta
- prowadzenie karty
- prowizje za obsługę w oddziale banku (przelewy, czy wypłata gotówki w niektórych bankach już kosztuje nawet 12 zł)
- wypłaty z bankomatów (np. 1 darmowa wypłata w miesiącu)
- opłaty za przelewy ekspresowe (np. w mBanku już 10 zł)
- rachunki firmowe (tu podwyżki za przelewy, wypłaty, czy prowadzenie mogą być spore)
- rachunki oszczędnościowe (tak za oszczędzanie płacisz już choćby w PKO BP czy Aliorze)
Które banki zwiększają opłaty?
Dokładnych podwyżek opłat nie będę tu wymieniał. Który bank zwiększył jaką opłatę. Wysyp tego jest tak duży, że w skrócie można powiedzieć, że wszystkie banki zwiększyły koszty dla klientów lub ogłosiły, że będą to robić w najbliższym czasie.
Przeglądając artykuły, tak na szybko znalazłem informacje na temat podwyżek w bankach:
- Alior
- BNP Paribas
- City Handlowy
- Credit Agricole
- Getin Bank
- Idea Bank
- Bank Pocztowy
- mBank
- BGK
- PKO BP (np. likwidacja lokat dla firm)
- Millennium
Jeśli któregoś banku tu nie wymieniłem, to nie znaczy, że podwyżek tam nie ma. Prawdopodobnie już są albo będą. Jestem gotowy zaryzykować, że w każdym banku zobaczymy wzrosty w taryfach opłat i prowizji.
Jeśli chcesz sprawdzić co zmieniło się w Twoim banku, to sprawdź pocztę na koncie elektronicznym lub korespondencję e-mail z banku. Banki mają obowiązek wysyłania zaktualizowanych Taryf Opłat i Prowizji. Być może taka przyszła do Ciebie do domu. Jeśli nie, to na stronie banków zawsze znajdziesz aktualną TOiP, którą możesz sprawdzić na bieżąco.
Marże kredytów hipotecznych poszły w górę. Na poziomie poniżej 2% dostaniesz aktualnie tylko w 3 bankach (BNP Paribas, Millennium i Pekao Bank Hipoteczny). Niewykluczone, że do końca roku zobaczymy jeszcze podwyżki, zwłaszcza dla posiadaczy wkładu własnego na poziomie 10%.
Poza samymi opłatami banki również podnoszą limity warunków, po których spełnieniu dany produkt jest bezpłatny. Na przykład jeśli musiałeś wydać kartą w ciągu miesiąca 300 zł, by konto było bezpłatne, to teraz taki limit może wynieść nawet 1000 zł/mc. Prześledź więc swoje wyciągi i sprawdź TOiP czy podwyżki opłat nie uszczuplą Twojego salda na koncie. Być może z bezpłatnego konta, Twój rachunek nagle kosztuje Cię kilka lub kilkanaście złotych miesięcznie.