10 miejsce wśród najpopularniejszych w roku 2018 wpisów na blogu zajął artykuł: Polskie czy niepolskie? Kto jest właścicielem banków w Polsce? Mimo, że wpis publikowany był 9 grudnia 2015 roku, to liczba wejść potwierdza, że temat tego, które banki są „nasze”, a które „obce” Was interesuje. Od pewnego czasu rynek się konsoliduje. Obserwując rynek, widać, że banki przejmują się wzajemnie, mieliśmy też tzw. repolonizację banków. Poprzedni wpis stracił na aktualności, dlatego postanowiłem odświeżyć statystyki i pokazać jak sytuacja wygląda na dzień dzisiejszy. Jeszcze w 2013 roku około 63% polskiego rynku bankowego było w rękach zagranicznych. Jednak w roku 2018 po raz pierwszy od lat 90-tych polski kapitał jest przeważający (około 55% udziałów w rynku).
Banki zagraniczne w Polsce
Tutaj jeszcze 2 lata temu mógłbym wymienić zdecydowanie więcej podmiotów, jednak banki wzajemnie się przejmują i wiele z nich już zniknęło z rynku. Rezultatem jest zniknięcie takich marek jak BZ WBK, BPH, GeMoney, czy Deutsche Bank. Lada moment znikną kolejne, czyli Raiffeisen (przejęty przez BNP Paribas), Eurobank (wkrótce Millennium). Niewykluczone, że to nie ostatnie roszady w strukturach właścicielskich. Podsumowując, aktualnie w Polsce działają takie banki jak:
- Santander Bank Polska – Hiszpania
- ING Bank Śląski – Holandia
- mBank – Niemcy
- BGŻ BNP Paribas (wkrótce po prostu BNP Paribas) – Francja
- Bank Millennium – Portugalia
- Eurobank – (wkrótce Portugalia)
- CitiBank Handlowy – USA
- Raiffeisen Polbank – (wkrótce Francja)
- Credit Agricole Bank Polska – Francja
- Nest Bank – Niemcy
- Toyota Bank – Japonia
Polskie banki
Polakom zawsze z tradycyjnym polskim bankiem kojarzy się nieśmiertelny PKO Bank Polski, który świętuje w tym roku 100-lecie swojego istnienia. Banków z większościowym rodzimym kapitałem jest jednak zdecydowanie więcej:
- PKO Bank Polski
- Pekao S.A.
- Alior Bank
- Getin Noble Bank
- Idea Bank
- BOŚ – Bank Ochrony Środowiska
- Pocztowy
- Plus Bank
Kto jest właścicielem banków?
- 100% właścicielem Nest Bank jest AcaCap Financial Partners LPP
- 100% właścicielem Toyoty Bank jest Toyota KreditBank GMBH
W tych przypadkach nie wstawiam wykresów, bo byłyby jednokolorowe.
Od poprzedniego wpisu, bez wątpienia nastąpiło sporo zmian, a kolejne przed nami. Jednak czy możemy wkrótce spodziewać się dalszej repolonizacji, trudno powiedzieć. Odpowiadając na ewentualne pytania, wszystkie Banki Spółdzielcze w Polsce (np. grupa BPS, czy SGB), to instytucje z polskim kapitałem. Podobnie jest ze Spółdzielczymi Kasami Oszczędnościowo Kredytowymi, czyli popularnymi SKOKami. Oczywiście wszystko ma swoje plusy i minusy. Niewątpliwie jednak uważam, że fakt, że większość udziału w polskim rynku bankowym należy do polskich instytucji jest dobrą informacją. Z drugiej jednak strony konsolidacja rynku i zmniejszenie liczby banków powoduje, że konkurencja na rynku jest mniejsza niż było to jeszcze 5-6 lat temu.
Popieram. Tez jestem w Banku Pocztowym, chociaz dostrzegam male wady, szczegolnie podczas zakupow internetowych, bo nie wszedzie sa szybkie przelewy z tego banku dostepne. Pozostaje platnosc karta, co czasami bywa utrudnieniem. Moze z czasem to zmienia. Jest jeszcze bank PKO PB, w ktorym mialem kiedys konto i bylo w sumie ok. Banki spoldzielcze sa spoko jednak z bankomatami poza swoim miastem, gmina moze byc problem. Ale polskie banki spoldzielcze sa naprawde dobrze rozwiniete. Platnosci internetowe bez problemow z tego co mi wiadomo. Getin banku bym nie polecal bo wlascicielem jest pan Czarnecki, ktory lubi robic ludzi w konia – i za niektora sprawy powinien siedziec. No i jest jeszcze Bank Ochrony Srodowiska, o ktorym nie mam zdania, nie mialem tam konta.
Getin to długa historia 🙂 Niedługo prawdopodobnie jednak już marka zniknie – cała grupa ma zostać przy marce Noble Bank – który kiedyś był kojarzony z obsługą klientów premium