OC samochodu podrożeje o kolejne 50%

shield-291160_640Kto z Was miał już „przyjemność” opłacenia składki za obowiązkowe ubezpieczenia OC samochodu zapewne zauważył, że nie jest ona niższa niż w poprzednich latach. Od początku roku zapowiadano, że składki będą znacząco rosły i rzeczywiście to widać, a jak się okazuje w najbliższym czasie można spodziewać się kolejnych podwyżek i to niemałych. Prawdopodobnie czasy tanich ubezpieczeń OC komunikacyjnych minęły już bezpowrotnie i trzeba powoli się przyzwyczajać, do większego obowiązkowego wydatku przynajmniej raz w roku.


O ile wzrosły składki na OC komunikacyjne

W porównaniu do poprzedniego roku średnio płacimy około 35% więcej za ubezpieczenie samochodu. Mi osobiście ubezpieczyciel przysłał propozycję przedłużenia polisy ze składką wyższą o 34,18% w porównaniu do poprzedniego roku. Jak się okazało, niemal wszystkie pozostałe Towarzystwa Ubezpieczeniowe zaproponowały mi jeszcze wyższą stawkę. Na szczęście udało mi się znaleźć jedną firmę, w której ostatecznie w porównaniu z ubiegłym rokiem zapłaciłem o 13,1% więcej, jednak wpływ miał na to również węższy zakres ubezpieczenia.

Porównując poszczególne miasta, największy wzrost średniej składki został zanotowany w Kielcach (+49%).

W Toruniu średnia cena za ubezpieczenie wzrosła mniej niż w większości miast (+25%).


Dlaczego składki rosną?

Przyczyn takiego stanu rzeczy jest kilka:

  • OC przynosi Towarzystwom Ubezpieczeniowym straty – jak się okazuje, dla Towarzystw od wielu lat jest to zupełnie nierentowny biznes. Ostatnim rokiem, w którym branża ubezpieczeniowa odnotowała zyski z obowiązkowych ubezpieczeń był rok 2006! TU prowadziły między sobą wojnę cenową, na której najbardziej korzystaliśmy my klienci. Sami na tym tracili, lecz zdobywali klienta, dzięki czemu mogli zarabiać na dodatkowych ubezpieczeniach jak choćby AC, NNW itd.
  • TU wypłacają coraz więcej świadczeń – z roku na rok klienci są coraz bardziej świadomi, przez co nie zgadzają się z początkowymi propozycjami ubezpieczyciela odnośnie wysokości przyznawanego odszkodowania. Klienci coraz częściej decydują się wejść na drogę sądową i wygrywają takie sprawy. Dodatkowo na rynku działa coraz więcej kancelarii odszkodowawczych, które również specjalizują się w walce o jak najwyższe odszkodowania, przez co Towarzystwa Ubezpieczeniowe, mimo pobierania niskich składek, ponoszą coraz wyższe koszty
  • „Podatek bankowy” – popularny podatek wprowadzony przez PiS uderzył nie tylko w banki, ale również w ubezpieczycieli. Ci drudzy muszą zapłacić 0,0366% od podstawy opodatkowania, jeśli przekracza ona poziom 2 mld zł (w przypadku banków 4 mld zł)
  • nowe wytyczne KNF – TU musiały dostosować swoją działalność w zakresie likwidacji szkód czy obsługi roszczeń do wytycznych przyjętych 16 grudnia 2014 przez Komisję Nadzoru Finansowego, które powodują zwiększone koszty Towarzystw

OC wzrośnie o kolejne kilkadziesiąt %!

Niestety, wszystko wskazuje na to, że jesteśmy dopiero w trakcie podwyżek, gdyż możemy w najbliższym czasie spodziewać się kolejnych. Mówi się o tym, że składki OC będą droższe nawet o kolejnych 50% w ciągu najbliższych 2 lat.

  • KNF apeluje o podnoszenie składek – ubezpieczyciele nadal notują straty w zakresie obowiązkowych ubezpieczeń komunikacyjnych, a wg KNF sytuacja taka jest niedopuszczalna, stąd rekomendacja kolejnych podwyżek
  • powrót „Podatku Religi” – podatek funkcjonował właściwie przez rok od października 2007 do grudnia 2008 roku. Polega on na przerzuceniu części kosztów związanych z leczeniem ofiar wypadków na kierowców. W praktyce 12% składki OC miało być przeznaczane na SOR (Szpitalne Oddziały Ratunkowe). Pomysł powrócił, choć tym razem potrącane ma być 6%.

Podsumowując niezależnie od tego co zdecydują politycy, na końcu łańcucha pokarmowego zawsze jesteśmy my klienci, więc to na nas odbijają się te podwyżki i to my zapłacimy więcej. Podatek bankowy, podatek Religi itp. teoretycznie obciążają wyniki finansowe Towarzystw Ubezpieczeniowych, ale oczywistym jest, że w konsekwencji podniosą one składki tak, by za bardzo tego nie odczuć. Nam nie pozostaje nic innego jak tylko porównać oferty różnych Towarzystw i wybrać tą najlepszą.

 

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *