ubezpieczenie

Ubezpieczenie od koronawirusa – czy dostaniesz świadczenie?

ubezpieczenieW dobie panującej pandemii trafia do mnie sporo pytań, czy w razie zachorowania na koronawirusa zadziała ubezpieczenie na życie. Na to pytanie nie da się jednoznacznie odpowiedzieć. Różnych rodzajów ubezpieczeń są tysiące. Zakłady pracy mają różne grupówki, a ubezpieczycieli oferujących ubezpieczenia indywidualne jest w Polsce mnóstwo.

Jedno jest jednak pewne. Nie ma czegoś takiego jak ubezpieczenie od koronawirusa. I prawdopodobnie nie będzie.

W przypadku jednak wystąpienia „najgorszego”, dobre ubezpieczenie zadziała i świadczenie za zgon będzie wypłacone. Nie zawsze jest to jednak takie oczywiste, bo zapisy w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia bywają zaskakujące.

W jakim przypadku możesz liczyć na świadczenie w razie, gdy odczujesz skutki pandemii?

Na jakie zapisy w OWU uważać?

Masz lub znasz kogoś kto ma kredyt hipoteczny w Eurobanku (teraz w Millennium?). To wiedz, że za śmierć wywołaną koronawirusem nie zapłacą.


Koronawirus – czy ktoś zapłaci za chorobę?

Z racji wysokiej zachorowalności i niskiej śmiertelności, żaden ubezpieczyciel nie zdecyduje się włączyć SARS-CoV-2 do grona poważnych zachorowań. Tak jak nie płacą za grypę, tak nie zapłacą za koronawirusa.

Tu ciekawostka:

Z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego -Państwowego Zakładu Higieny wynika, że w samym lutym 2020 roku, tylko w Polsce było 820.000 zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. Odnotowano z tej przyczyny 143 zgony.

Na liście poważnych zachorowań, za które ubezpieczyciele płacą, znajdują się choroby znacznie poważniejsze i rzadziej występujące. To są takie przypadki jak nowotwory złośliwe, udar, zapalenie opon mózgowych, stwardnienie rozsiane, Atzheimer itp. … Żadne Towarzystwo Ubezpieczeniowe nie włączy na listę koronawirusa, bo przypadków jest zbyt dużo i nie będzie im się to po prostu opłacać


Koronawirus – w jakim przypadku zadziała polisa?

Za samo zdiagnozowanie Covid-19 świadczenia nie będzie, ale w wyniku jego następstw już może być taka możliwość. Podobno sam koronawirus nie zabija, ale występujące powikłania. Tu z kolei mogą się pojawić takie jak zapalenie płuc, niewydolność nerek, sepsa, czy inne. Ostatnie 2 wymienione często znajdują się na liście poważnych zachorowań i w tym przypadku możecie otrzymać świadczenie.

W jakich jeszcze przypadkach ubezpieczenie zadziała?

  • poważne zachorowania – wystąpienie w ramach powikłań chorób, które są na liście w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.
  • pobyt w szpitalu – najczęściej świadczenie otrzymasz, jeśli spędzisz w szpitalu więcej niż 3 dni. Czasem minimum to 5 dni, a w najlepszych polisach otrzymasz za każdy dzień pobytu.
  • operacja – jeśli w wyniku choroby pojawią się następstwa, które wymogą przeprowadzenie operacji to również możesz otrzymać świadczenie. Wszystko zależy od tego, czy dana operacja znajduje się na liście w OWU.
  • zgon – najgorsze rozwiązanie, ale nie sposób pominąć. Świadczenie będzie wypłacone, chyba że przyczyna śmierci zostanie powiązana z wyłączeniami odpowiedzialności ubezpieczyciela, o czym poniżej.

Wyłączenia odpowiedzialności – kiedy nie zapłacą?

Wydawałoby się, że w przypadku, gdy jest ogłaszana pandemia, to w szczególności chcesz mieć pewność, że w razie czego Twoje ubezpieczenie zadziała. Zwiększone ryzyko, to i większa świadomość i potrzeba ochrony. O dziwo podejście Towarzystw Ubezpieczeniowych może być zupełnie inne.

Masz kredyt hipoteczny w Eurobanku? To zapewne masz ubezpieczenie na życie z ich oferty, bo bank wymagał obligatoryjnie.

Spójrzmy na jedno z wymienionych wyłączeń odpowiedzialności dotyczącego ryzyka śmierci:

Ochrona ubezpieczeniowa w zakresie ryzyka śmierci (w tym Śmierci wskutek Nieszczęśliwego Wypadku, o ile ma zastosowanie) nie obejmuje konsekwencji i skutków następujących zdarzeń: …
j) Śmierci wskutek choroby w trakcie epidemii lub pandemii ogłoszonej przez właściwego wojewodę lub Ministra Zdrowia

Jest pandemia lub epidemia? To jak się coś stanie, to rodzinie nic nie wypłacą!


Chcesz się ubezpieczyć? Zrób to teraz

Podobno większość przechodzi koronawirusa bezobjawowo. Jednak samo wystąpienie choroby może być przeszkodą w tym byś się ubezpieczył w ciągu kilku najbliższych miesięcy.

Długoterminowych skutków choroby nie znamy. W ankietach medycznych pozytywna odpowiedź na pytanie, że miałeś Covid-19, może spowodować, że dostaniesz odmowę wystawienia polisy. Z kolei utajenie informacji może być problemem w przypadku późniejszego wystąpienia chorób, które mogą zostać powiązane z koronawirusem.

Jeśli więc chcesz w najbliższym czasie się ubezpieczyć, lepiej zrobić to teraz niż zwlekać.

 

Jeśli interesuje Cię ubezpieczenie na życie lub masz jakieś pytania w tym temacie, to zapraszam do kontaktu (zakładka –  o mnie).

 

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *