Umowa na czas określony – czy dostaniesz kredyt?

Rozpoczynam nowy cykl – najczęściej zadawane pytania. Oprócz publikacji, krótkich wpisów na najbardziej nurtujące Was tematy, stworzyłem nową zakładkę na stronie. W jednym miejscu będziecie mogli znaleźć odpowiedzi na pytania, które padają najczęściej.

Zachęcam do zadawania pytań. Możecie wysyłać mi propozycje tematów, które Was interesują w mailach, komentarzach lub na Facebooku. Na wszystkie na pewno odpowiem, a jeśli będzie potrzeba, to opublikuję wpis na stronie podobnie jak dziś.

Pierwszym tematem, który bardzo często Was nurtuje jest umowa na czas określony. Czy jest możliwe uzyskanie kredytu, jeśli nie macie umowy na stałe?


Umowa o pracę na czas określony

Umowa o pracę jest jednym z ulubionych przez banki dochodów. Często panuje przekonanie, że musi być na czas nieokreślony, bo inaczej nie macie szans na finansowanie w bankach. Prawda jest jednak inna.

Każdy bank ma inne procedury, więc nie będę wchodził w szczegóły jak to wygląda w poszczególnych instytucjach.

Aby uzyskać kredyt, powinniście spełnić poniższe wymogi:

  1. Umowa o pracę od minimum 3 miesięcy
  2. Ważność umowy minimum 6 miesięcy do przodu
  3. Staż – jeśli w nowej firmie pracujecie od 3 miesięcy, ale nie mieliście przerwy w zatrudnieniu i pracowaliście wcześniej gdzieś indziej, to jest kolejny plus. Staż pracy (liczy się ciągłość) większy niż 6 miesięcy powoduje, że otwierają się kolejne banki.

Najlepiej jeśli umowa jest od minimum 6 miesięcy i na ponad 12 miesięcy do przodu. Wtedy dostaniecie kredyt hipoteczny w większości banków.


Promesa

W niektórych bankach, jeśli przedstawicie tzw. promesę od pracodawcy, to mimo że umowa jest na czas określony, to zostanie potraktowana jakby była na stałe.

Promesa nie ma jakiejś z góry przyjętej formy, więc pracodawca może ją sformułować własnymi słowami.

Przykładowo:

Pracownik Jan Kowalski jest aktualnie zatrudniony na umowę o pracę na czas określony do dnia 31 sierpnia 2019 roku. Na dzień dzisiejszy nie widzimy przeciwwskazań do kontynuowania współpracy po tym okresie na nie gorszych warunkach niż obecnie.

Albo:

Umowa Pani Marii Kowalskiej aktualnie obowiązuje do 31 grudnia 2019. Obie strony wyrażają chęć dalszej współpracy, kolejna umowa zostanie zawarta na czas nieokreślony.


Kredyt gotówkowy, a kredyt hipoteczny

Powyższe tyczy się przede wszystkim podejścia banków przy udzielaniu kredytów mieszkaniowych. Co ciekawe, w większości banków prędzej dostaniecie 300.000 zł kredytu na budowę domu niż 30.000 zł kredytu gotówkowego, przy umowie na czas określony.

Znaczna część banków udzieli kredytu maksymalnie na okres trwania umowy. Macie do końca 2 lata, to dostaniecie kredyt na 2 lata. Na szczęście nie wszystkie banki tak podchodzą do sprawy w przypadku pożyczek.


Zdolność kredytowa

Zarówno w przypadku kredytów gotówkowych jak i hipotecznych, część banków inaczej liczy zdolność przy umowie zawartej na czas określony i nieokreślony.

Przykład:

Singiel bez dzieci, bez zobowiązań kredytowych. Dochód 3000 zł/mc.

Przy umowie na czas nieokreślony – zdolność na 292.000 zł

Przy umowie na czas określony – zdolność na 245.000 zł


Nierzadko zdarza się, że klienci którzy ubiegają się u mnie o kredyt, nie dość, że go otrzymują, to jeszcze przedłużają umowę u swojego pracodawcy. Wynika to jakby z konieczności. Gdy dowiadują się, że dany bank udzieli im kredytu, jeśli dostaną umowę na czas nieokreślony, to idą do pracodawcy negocjować. Bez takiej motywacji często, by tego nie zrobili.

Często możecie stanąć przed dylematem, czy zmienić pracodawcę czy nie. W aktualnym miejscu macie umowę na stałe. W innym miejscu możecie otrzymać wyższe wynagrodzenie, ale umowę na czas określony. Jeśli zamierzacie ubiegać się o kredyt za jakiś czas (np. kilka miesięcy), to warto zmienić pracodawcę. Wyższy dochód to wyższa zdolność kredytowa i więcej pieniędzy w kieszeni. Jak widać krótki czas trwania umowy nie przekreśla Waszych szans na kredyt.

Nie zmieniajcie jednak pracy tuż przed złożeniem wniosku lub w trakcie jego procesowania. To może spowodować więcej komplikacji.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *